Miejsce dla kobiet

Warto znać

Laparoskopia ginekologiczna w walce z niepłodnością ⚕

Na całym świecie szacuje się, że około 37% wszystkich par cierpi na bezpłodność i niestety ten wynik ciągle się powiększa, co ma związek z tempem życia i rozwoju cywilizacji, ale także z predyspozycji genetycznych lub na skutek przebytych operacji, zabiegów.

Przydatną metodą okazała się tutaj laparoskopia, która nie tylko pozwala na dokładne zbadanie i potwierdzenie niepłodności, gdy inne metody zawiodły, ale także służy do przeprowadzenia małoinwazyjnej operacji, po której pacjentka powinna dojść do siebie znacznie szybciej niż w przypadku zastosowania tradycyjnych metod operacyjnych obejmujących otwarcie jamy brzusznej.

 

Przyczyny niepłodności

Wbrew pozorom niepłodność nie jest synonimem bezpłodności, co w praktyce oznacza tyle, że niepłodność można wyleczyć, a wszystkie osoby ciepiące na nią nie muszą tracić nadziei, ponieważ istnieje duża szansa na powodzenie przeprowadzonego leczenia.

Do przyczyn niepłodności u kobiet mogą należeć problemy hormonalne na przykład zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy i wszelkiego rodzaju zaburzenia owulacji, oprócz tego do powstania problemów z zajściem w ciąże może przyczynić się także:

  • endometrioza,
  • przedwczesne wygasanie jajników
  • hiperprolaktynemia.

Zdarza się także, że problemem są:

  • komplikacje po operacjach narządów płciowych,
  • wady w budowie jajowodów,
  • niewykształcenie się jajników,
  • tyłozgięcie macicy,
  • jej całkowity brak ub wystąpienie innych patologii z tym związanych.

Istnieje także grupa problemów zdrowotnych mogących wpłynąć na pojawienie się niepłodności, należy do nich między innymi pęknięcie wyrostka robaczkowego, anemia, nadciśnienie, ale także duży stres, nieprawidłowa waga lub poszczególne leki.

 

Metoda laparoskopowa w medycynie

W medycynie laparoskopia jest stosunkowo nową metodą wykorzystywaną w celu postawienia dokładnej diagnozy i przeprowadzenia efektywnego leczenia poprzez zabieg operacyjny bez potrzeby otwierania jamy brzusznej. Cały zabieg laparoskopowy przeprowadza się przy znieczuleniu ogólnym, lekarze używają na sali operacyjnej specjalnych mikronarzędzi elektrochirurgicznych, które pozwalają w ramach zabiegu nacinać i usuwać fragmenty chorych tkanek.

Endometrioza
Na zdjęciu zaprezentowany ognisko endometriozy [© KCM Clinic S.A.]

Nie robią tego jednak będąc pozbawionymi obrazu i wyglądu jamy brzusznej, dokładny i wyraźny obraz umożliwia mu teleskop optyczny wyposażony w mikrokamerę i światłowód. Wprowadza się go najczęściej przez pępek zaraz po wypełnieniu jamy brzusznej dwutlenkiem węgla i używa się do tego specjalnej rurki, jednak jest to niewielka ingerencja, ponieważ robi się nacięcie wielkości pomiędzy pięcioma a dziesięcioma milimetrami, a więc jest to niewielki otwór. Lekarz widzi cały przekaz na żywo na ekranie monitora i przy jego pomocy ma możliwość na zoperowanie chorych organów mikronarzędziami.

Laparoskopia jest mało inwazyjną metodą przez co pacjent może szybko wrócić do zdrowia po przeprowadzeniu operacji.

Nie obciąża ona też organizmu, nie pozostawia żadnych śladów pooperacyjnych, umożliwia dokładne obejrzenie narządów wewnętrznych, a dzięki temu także postawienie dokładnej diagnozy chorób takich jak endometrioza. Przy tej metodzie istnieje także bardzo małe ryzyko powikłań, co przekłada się także na szybszy powrót do pełni sił po wykonanym zabiegu.

 

Leczenie laparoskopowe niepłodności

Metoda laparoskopowa pomaga w przeprowadzeniu lub potwierdzeniu diagnozy, przy pomocy endoskopu można bez przeszkód dokładnie ocenić budowę, stan i położenia jamy macicy, a także lokalizację ewentualnych zrostów i drożność jajowodów – możemy przeczytać na stronie kliniki leczenie niepłodności KCM.

W następnym etapie ta metoda pozwala bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić leczenie bez potrzeby sięgania po inwazyjne metody, takie jak na przykład otwieranie jamy brzusznej. Laparoskopia ginekologiczna różni się od tych stosowanych w innych dziedzinach medycyny między innym tym, że wprowadza się niezbędne narzędzia przez pochwę zamiast przez otwory wykonane w brzuchu. Oprócz tego pacjentka przyjmuje także inną pozycję podczas zabiegu, ma ona za zadanie działać przeciwwstrząsowo i odsunąć narządy z jamy brzusznej z okolicy, która będzie operowana. W tym celu głowa i tułów powinny leżeć nisko, natomiast miednica powinna być ustawiona możliwie jak najwyżej.

Na stronie internetowej kliniki KCM czytamy dalej: laparoskopia ginekologiczna nie jest jednak dla każdego, do przeprowadzenia operacji może nie dojść, gdy pacjentka cierpi na niedrożność jelit, przepuklinę brzuszną, która uniemożliwiłaby bezpieczne wprowadzenie narzędzi, a także zapalenie otrzewnej i niewydolność krążeniowo-oddechowa.

 

Ze względu na bezpieczeństwo nie przeprowadza się zabiegów także w sytuacji, gdy jest pewność, że organizm nie jest w stanie zatamować krwawienia oraz innych przeciwskazań o których zawsze informuje lekarz prowadzący.


Więcej wiedzy → http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/ginekologia,139.htm