Miejsce dla kobiet

w poradni ginekologicznej
Doradzamy

Operacja mięśniaków macicy – przebieg zabiegu oraz rekonwalescencja

Operacja usunięcia mięśniaków macicy może zostać zalecona przez Twojego lekarza, jeżeli masz takie objawy jak: ból miednicy, ciężkie miesiączki, nieregularne krwawienie czy częste oddawanie moczu. Można ją wykonać na różne sposoby, więc przebieg i rekonwalescencja po zabiegu może się różnić.

Kto jest dobrym kandydatem do zabiegu?

Operacja usunięcia mięśniaków macicy to rozwiązanie dla kobiet, które cierpią w związku z dolegliwościami jakie one dają, ale chcą pozostawić swoją macicę, chociażby dlatego, że w przyszłości chcą zajść w ciążę. W odróżnieniu od histereknomii, podczas której usuwa się całą macicę, w trakcie tej operacji usuwa się mięśniaki, ale sam organ pozostawia się na miejscu. Dzięki temu w przyszłości kobieta może starać się o dziecko.

To w jaki sposób zabieg ten będzie wykonany zależy od rekomendacji lekarza, lokalizacji i wielkości mięśniaków w macicy. Dojście brzuszne może być zalecane jeżeli mamy wiele dużych mięśniaków rosnących w ścianie macicy. Operacja laparoskopowa jest znacznie mniej inwazyjna i skraca proces rekonwalescencji, więc zalecana jest w większości przypadków jeżeli tylko jest możliwa. Histeroskopowa procedura może być lepsza jeżeli mamy mniejsze mięśniaki wewnątrz macicy.

Jak przygotować się do operacji usunięcia mięśniaków macicy?

Przed zabiegiem lekarz może przepisać nam leki zmniejszające rozmiar mięśniaków i ułatwiające ich usunięcie. Zdarza się, że podawane są leki blokujące wytwarzanie estrogenu i progesteronu, które wprowadzą nas w tymczasową menopauzę. Gdy przestaniemy je przyjmować nasza miesiączka powróci do normy i możliwe powinno być zajście w ciążę.

Podczas wizyty u lekarza przed zabiegiem powinnyśmy się upewnić, że zadaliśmy wszystkie pytania dotyczące przygotowania do zabiegu oraz tego, co wydarzy się w jego trakcie.

Możemy potrzebować badań, aby upewnić się, że jesteśmy wystarczająco zdrowi, by przejść operację. Nasz lekarz zdecyduje jakie będą potrzebne na podstawie czynników ryzyka. Mogą to być standardowe badania krwi, elektrokardiogram czy USG miednicy.

Możliwe, że nie będziemy mogli przyjmować pewnych lekarstw przed procedurą. Poinformujmy naszego lekarza o wszystkich lekach, które przyjmujemy, w tym o witaminach, suplementach i środkach dostępnych bez recepty. Zapytajmy go których nie możemy przyjmować i ile przed zabiegiem powinniśmy je odstawić.

ginekolog

Jeżeli palimy to powinniśmy przestać od sześciu do ośmiu tygodni przed operacją. Palenie może spowolnić proces leczenia i zwiększyć ryzyko wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych podczas zabiegu.

Przed samą procedurą nie możemy jeść i pić.

Jak wygląda operacja usunięcia mięśniaków macicy?

Procedura może się różnić w zależności od podejścia lekarza oraz przypadku. Najczęściej jest jednak wykonywana metodą laparoskopową. Znajdujemy się wtedy z znieczuleniu ogólnym. Nasz chirurg wykonuje na początku 4 małe nacięcia w dolnej części brzucha. Wcześniej nasz brzuch będzie wypełniony dwutlenkiem węgla, aby pomóc chirurgowi uzyskać jak najlepszy dostęp.

Następnie chirurg umieszcza laparoskop w jednym z nacięć i małe instrumenty w innych. Jeśli operacja wykonywana jest automatycznie to lekarz zdalnie steruje instrumentami za pomocą robota. Może on pociąć mięśniaki na małe kawałki, aby je usunąć. Jeżeli są niezwykle duże może on zwiększyć wielkość nacięć. Następnie chirurg usuwa instrumenty, uwalnia gaz i zamyka nacięcia. Większość kobiet, które przechodzą przez tą operację zostaje w szpitalu na jedną noc.

Jak wygląda rekonwalescencja?

Po zabiegu możemy odczuwać ból. Lekarz może więc nam przepisać leki przeciwbólowe. Czas oczekiwania na powrót do normalnej aktywności zależy od rodzaju zabiegu. Przy leczeniu laparoskopowym to od dwóch do czterech tygodni, a dla porównania przy podejściu brzusznym od czterech do sześciu.

Do póki rany się nie wygoją nie podnośmy niczego ciężkiego ani nie ćwiczmy intensywnie. Nasz lekarz poinformuje nas kiedy będziemy mogli wrócić do takich aktywności. Zapytajmy go też kiedy bezpiecznie będziemy mogły uprawiać seks. Możliwe, że będziemy musiały poczekać do szczęściu tygodni.

Jeżeli chcemy zajść w ciążę powinniśmy zapytać lekarza kiedy bezpiecznie możemy zacząć próbować. Prawdopodobnie będziemy musiały poczekać od trzech do sześciu miesięcy, aby macica całkowicie się wygoiła.


Poszukujesz porady lekarza? Dowiedz się więcej w Centrum Leczenia Niepłodności w województwie dolnośląskim.