Miejsce dla kobiet

psycholog Legnica
Doradzamy

Psycholog — jak mu zaufać?

Terapia u psychologa może znacznie poprawić komfort życia i funkcjonowania. Jednak aby ta była skuteczna, specjalista do którego się wybieramy musi być dla nas zaufaną osobą, która nie tylko pomoże nam uporać się ze swoimi problemami, ale także będzie dla nas swego rodzaju autorytetem, ponieważ musimy brać na poważnie rady i sugestie psychologa.

Jak znaleźć psychologa, któremu będziemy mogli zaufać i powierzyć swoje problemy walcząc o szczęście?

Jak wybrać odpowiedniego psychologa?

Osoby prowadzące terapie są z reguły obdarzone empatią i zrozumieniem, a także dużą wiedzą dotyczącą ludzkiej psychologii. Przed wybraniem odpowiedniego specjalisty warto poczytać o nim opinie, jakie piszą na forach internetowych dawni pacjenci. Znaczna większość z nich jest dobra i przedstawia psychologa jako osobę wyrozumiałą, która chce pomóc ludziom w ich problemach, nie oceniając ich.

Pamiętajmy również o tym, aby nasz terapeuta miał odpowiednie wykształcenie. Studia psychologiczne dają nam gwarancję tego, że nie trafiliśmy na szarlatana, który chce stosować na nas niedziałające terapie eksperymentalne, które mają na celu jedynie wyciągnięcie z nas pieniędzy. Psycholog z doświadczeniem doskonale będzie wiedział co dla nas dobre i jaki rodzaj terapii może zastosować w zależności od naszego problemu.

O czym warto pamiętać, idąc pierwszy raz do psychologa?

Przede wszystkim idąc pierwszy raz do psychologa, nie bójmy się zadawać pytań. Mamy prawo zapytać go o to, jaki rodzaj terapii będzie dla nas stosował, na czym jego zdaniem polega nasz problem, ile będzie trwała psychoterapia, jakie jest jego wykształcenie itp. Wielu specjalistów po rozpoznaniu problemu i podjęciu decyzji o współpracy, tłumaczy pacjentowi, na czym będą polegały spotkania, jakie metody pracy wybierze lub jak można ewentualnie zrezygnować z terapii. Dzięki temu możemy zapoznać się z programem leczenia i spotkań. Pamiętajmy, że nasz komfort jest tutaj najważniejszy, ponieważ jeśli nie złapiemy dobrego kontaktu z psychologiem, pełne zaufanie, otwarcie, a co za tym idzie terapia, będą niemożliwe.

psychoterapia

Dlatego zapytajmy swojej intuicji, czy specjalista wzbudza w nas zaufanie i czy chcemy, aby pomógł nam w naszym problemie. Jednak z drugiej strony warto zdawać sobie sprawę z tego, że czasami pytania lub stwierdzenia psychologa mogą być dla nas niewygodne, bo na tym właśnie polega terapia — na omówieniu i zrozumieniu problemu, a nie miłej i bezrefleksyjnej konwersacji. Podstawą jest jednak abyśmy ufali naszemu psychologowi — wtedy wiemy, że wszystkie jego dociekania i tezy są dla naszego dobra i chętniej się nim poddajemy.

Podsumowując, relacja z psychologiem musi opierać się na zaufaniu. Dajmy sobie czas na to, aby zaufać specjaliście, aby móc prawidłowo przejść terapię i poczuć prawdziwą ulgę w naszych problemach. Pamiętajmy, że kłopoty wynikające z natury psychologicznej są tak samo groźne, jak choroby fizyczne i znacząco wpływają na to jak pokierujemy swoim życiem, jak będą wyglądały nasze relacje międzyludzkie, a także komfort naszego życia na co dzień.

W zależności od problemów, które nas dotykają i które chcemy omówić ze specjalistą, wybierzmy takiego psychologa, który ma doświadczenie (i dobre opinie) w podobnych problemach i wie jak działać w takiej sytuacji. Jeśli czujemy się lepiej jeśli dana osoba będzie starsza lub młodsza i będzie kobietą lub mężczyzną, kierujmy się tymi kryteriami. W leczeniu naszych problemów i traum kierujmy się przede wszystkim naszym komfortem.