Miejsce dla kobiet

dentysta
Zrowie

3 najpopularniejsze zabiegi chirurgii stomatologicznej

Chirurgia to bardzo ważny dział stomatologii. Po rozwiązania z jej zakresu sięga się wtedy, gdy inne metody leczenia zawodzą. Chirurgia stomatologiczna pozwala wyeliminować różnego rodzaju problemy związane z zębami, a także miękkimi tkankami jamy ustnej. Warto poznać nieco bliżej trzy najczęściej wykonywane zabiegi.

Czym dokładnie zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Jest to dział medycyny zajmujący się operacyjnym leczeniem chorób w obrębie jamy ustnej. Do chirurga o tej specjalizacji zgłaszają się pacjenci, którzy wymagają przeprowadzenia poważniejszego zabiegu lub operacji. Jeśli stomatologia zachowawcza nie jest w stanie sobie poradzić z konkretnym przypadkiem, to niezbędna jest wizyta w gabinecie chirurga stomatologicznego.

Ten dział medycyny rozwija się niezwykle intensywnie. Jest to związane przede wszystkim z innowacyjnymi osiągnięciami technologicznymi, które się stosuje w chirurgii stomatologicznej. Dzięki nim leczenie jest nie tylko dokładniejsze, ale i skuteczniejsze. Nowoczesne metody pozwalają także na zdecydowanie szybszy powrót do pełni zdrowia.

Najczęściej wykonywane zabiegi chirurgiczne w stomatologii

Chirurgia stomatologiczna obejmuje zarówno mniej, jak i bardziej inwazyjne zabiegi. Wszystko zależy od tego, z jakim problemem zgłasza się pacjent. Dowiedz się nieco więcej na temat najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w ramach chirurgii stomatologicznej.

Ekstrakcja zębów mądrości

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest usuwanie zębów mądrości, czyli ósemek. Znajdują się one na samym końcu linii zębów. Nie u każdego wyżynają się one na zewnątrz. Jeśli już się pojawią, to zazwyczaj są powodem wielu problemów, dlatego konieczne jest ich usunięcie. Bardzo często ósemki nie mają odpowiednio dużo miejsca do tego, aby swobodnie się rozwinąć. W efekcie konieczne jest usunięcie. Najczęstszym problemem są tzw. zęby zatrzymane, czyli takie, które nie wyrosły do końca. Może to nie tylko wywoływać dolegliwości bólowe, ale i powodować stany zapalne. Ze względu na położenie ósemek ich usuwaniem musi zająć się chirurg szczękowy.

Usuwanie zębów stałych

Niekiedy zdarza się, że konieczna jest także ekstrakcja innych stałych zębów. Dość często jest to praktykowane przed przygotowaniem jamy ustnej do założenia aparatu ortodontycznego czy innego rodzaju leczenia protetycznego. Zabieg ten, podobnie jak usuwanie ósemek odbywa się w znieczuleniu, dlatego pacjent nie czuje bólu. Jednak po zabiegu mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości, które można złagodzić, stosując odpowiednie środki przeciwbólowe. Usunięcie zęba stałego może być konieczne także w celu uniknięcia rozprzestrzeniania się chorób w obrębie jamy ustnej. Taki zabieg może być niezbędny także w przypadku zębów, których wyleczenie nie jest już możliwe.

Podcięcie wędzidełka

Podcinanie wędzidełka to kolejny z popularnych zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej. Wędzidełko jest płatem tkanki miękkiej, który łączy język z dnem jamy ustnej oraz wargę górną z dziąsłami. Niekiedy zdarza się, że jest ono za krótkie lub za długie. W takim przypadku język ma ograniczony zakres ruchu. Nieprawidłowa budowa wędzidełka może również powodować przesuwanie się zębów oraz diastemę. Chirurg w odpowiedni sposób nacina wędzidełko i nadaje mu pożądany kształt. Taki zabieg najczęściej wykonuje się u dzieci. Dzięki temu, że wcześniej podaje znieczulenie, podcinanie wędzidełka jest zupełnie bezbolesne.

dentysta

Zabiegi chirurgii stomatologicznej — w jaki sposób się je przeprowadza?

Każdy zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej jest poprzedzony konsultacją ze specjalistą. Po wcześniejszych oględzinach jamy ustnej decyduje, czy jego wykonanie jest konieczne. Jeśli tak, to informuje o tym pacjenta. Przedstawia także dokładne wyjaśnienie, na czym polega oraz z jakimi konsekwencjami się wiąże.

Nowoczesne gabinety realizujące tego rodzaju zabiegi są wyposażone w nowoczesny sprzęt. Dzięki niemu są one nie tylko bezbolesne, ale i w pełni bezpieczne. Jeśli borykasz się z poważnym problemem związanym z zębami czy tkankami miękkimi w jamie ustnej, to sprawdzony chirurg stomatolog we Wrocławiu oraz w każdym innym mieście w Polsce pomoże Ci. Wybierz zaufany gabinet, który cieszy się dobrymi opiniami oraz zaufaniem pacjentów. Nie musisz obawiać się bólu, gdyż wszystkie zabiegi są przeprowadzane w znieczuleniu, co minimalizuje nieprzyjemne odczucia.