Miejsce dla kobiet

dmuchajka logopedyczna
Doradzamy

Czym jest dmuchajka logopedyczna?

Ćwiczenia logopedyczne w znacznym stopniu potrafią przyczynić się do wyeliminowania wad wymowy jakie bardzo często pojawiają się u dzieci. Regularne uczęszczanie malucha na zajęcia ze specjalistą jest korzystnym rozwiązaniem w przypadku każdego rodzaju problemów logopedycznych. Już po kilku spotkaniach i regularnych ćwiczeniach w domu można zauważyć poprawę w wymowie.

Aby wyeliminować pojawiające się problemy logopedzi zazwyczaj stosują rozmaite zabawy, które przynoszą maluchowi sporo radości i jednocześnie pracują nad jego oddechem, ułożeniem języka czy policzków. Dmuchajka logopedyczna jest jednym z przyrządów, które chętnie stosuje się podczas pracy z dzieckiem.

Jak wygląda dmuchajka logopedyczna i jak działa?

Dmuchajka składa się z z podwyższonej podstawki, na której umieszczona jest lekka piłeczka, pod która znajdują się otwory przez które dmucha dziecko wykorzystując słomkę.

Dmuchajka logopedyczna wykonana jest z naturalnych materiałów takich jak drewno bukowe przy czym piłeczki, które wchodzą w skład przedmiotu są stworzone z lekkiego styropianu. Do zestawu dołączone są także słomki przez które dziecko dmucha. Aby uatrakcyjnić w oczach dziecka produkt dmuchajkę można zakupić w różnych kolorach: niebieskim, czerwonym czy zielonym. Dostępna jest także wersja naturalna, niepokryta farbą.

Produkt jest mocny, wytrzymały i służy do wielokrotnego użytku. Materiały użyte do wykonania produktu spełniają wymagane przez Unię Europejską wymogi oraz posiadają znak bezpieczeństwa CE. Rurki dołączone do produktu można z powodzeniem zastąpić zwykłymi słomkami do picia.

Zasada działania dmuchajki logopedycznej jest bardzo prosta. Słomka umieszczana jest w dolnym otworze zabawki. Dziecko przy jej użyciu dmucha powodując, że lekka piłeczka unosi się do góry. Zabawka podczas ćwiczeń może być postawiona na stole, biurku lub trzymana w ręce.

Kiedy stosowana jest dmuchajka logopedyczna i jakie efekty przynosi?

dmuchajka logopedyczna liger Dmuchajka logopedyczna, jak wskazuje jej nazwa, bardzo często wykorzystywana jest podczas pracy z dziećmi na wizytach u logopedy.

Celem ćwiczeń z dmuchajką logopedyczną jest usprawnienie aparatu oddechowego, artykulacyjnego i fonacyjnego. Dziecko regularnie bawiąc się przy użyciu zabawki potrafi lepiej kontrolować swój oddech, a za każdym razem udaje mu się wydłużyć fazę wydechową.

Aby urozmaicić zabawę można przygotować zawody w jak najdłuższym utrzymywaniu piłeczki w powietrzu lub można za każdym razem zapisywać czas, jaki udało się osiągnąć dziecku. Takie działania będą stanowiły dodatkowy czynnik motywujący do poprawienie swoich umiejętności, a przy okazji nauczą dziecko zdrowej rywalizacji.

Wykorzystanie dmuchajki można urozmaicić zamiast piłeczki kładąc na podstawkę confetti czy piórko. Ponadto można wykonywać przy jej użyciu różne ćwiczenia polegające na np. dmuchaniu zmiennie słabo-mocno, lub długo- krótko. Dziecko będzie bardziej zainteresowane zabawką

Zabawa z dmuchajką bardzo często stosowana jest również u dzieci, które nie mają problemów logopedycznych. Wówczas pełni ona funkcje profilaktyczne, pozwala uspokoić się maluchowi, skoncentrować się i ćwiczyć ekonomiczne zużywanie powietrza. Dmuchajka logopedyczna nie jest dla dzieci kolejną nudną zabawką – lewitująca kulka stanowi niemałą atrakcję, która zachęca maluchy do ponownej zabawy.

Dmuchajka logopedyczna jest tanią zabawką, dzięki której możliwe jest wykonywanie ćwiczeń wspierających rozwój układu oddechowego w domu, a nie tylko podczas wizyty u logopedy. Regularne ćwiczenia skutecznie będą wspierały proces wyeliminowania problemów logopedycznych, które pojawiają się u wielu dzieci. Dmuchajka logopedyczna wykonana jest z trwałych materiałów, więc może przez bardzo długi czas służyć dziecku do zabawy.