Miejsce dla kobiet

alkohol
Zrowie

Czym jest zapaść alkoholowa?

Zapaść alkoholowa jest bardzo niebezpiecznym następstwem, zagrażającym zdrowiu i życiu osób nie tylko uzależnionych od alkoholu, lecz również takich, które jednorazowo spożyły zbyt dużą jego ilość. Narażone na wystąpienie zapaści są również osoby, które po wpadnięciu w tzw. ciąg alkoholowy, nagle odstawiają alkohol i zaprzestają jego picia.

Zapaść alkoholowa jest następstwem zatrucia alkoholowego powstającego w wyniku nadmiernej konsumpcji alkoholu, z którego metabolizowaniem organizm nie jest w stanie sobie poradzić.

Zapaść alkoholowa to stan, w którym w organizmie dochodzi do powikłań i zapaści krążeniowej. Powstaje ona wskutek pompowania przez serce do krwiobiegu zbyt małej ilości krwi. Powoduje to spadek ciśnienia krwi, której objętość jest  zbyt mała w stosunku do szerokości naczyń krwionośnych. W konsekwencji, do tkanek i narządów dociera zbyt mała ilość tlenu i substancji odżywczych. Niezmiernie ważne jest, aby umieć rozpoznać wczesne objawy zapaści krążeniowej, ponieważ jej wystąpienie stwarza bezpośrednie zagrożenie utraty życia lub zdrowia.

Jakie są objawy zapaści alkoholowej i jak można ją rozpoznać?

Wczesne objawy zapaści alkoholowej są często bagatelizowane, gdyż można pomylić je z działaniem alkoholu, a nie groźnymi dla życia sygnałami wynikającymi z toksycznego wpływu alkoholu na organizm. Do tych objawów należą: silne zawroty głowy, nudności i obfite wymioty mogące prowadzić do odwodnienia, niepokój. Często zdarza się, że osoba doświadczająca powyższych oznak, nadal kontynuuje przyjmowanie kolejnych dawek alkoholu. Kolejno pojawiającymi się groźnymi symptomami są:

  • przyspieszony i spłycony oddech,
  • drgawki,
  • omamy,
  • osłabienie,
  • duszność,
  • bladość skóry,
  • nadmierne pragnienie,
  • nadmierna potliwość.

Pogorszenie stanu organizmu może wywołać niedokrwienie mózgu, utratę przytomności oraz jednoczesne przyspieszenie i spłycenie tętna i oddechu. Ten stan może doprowadzić nawet do zatrzymania krążenia i w następstwie do śmierci. Pojawienie się tych objawów wymaga zatem natychmiastowego działania i udzielenia pomocy choremu.

Bardzo mocno trzeba mieć na uwadze to, że ryzyko wystąpienia zapaści alkoholowej wzrasta w przypadku łączenia alkoholu z lekami lub ze spożyciem innych substancji toksycznych (papierosów, narkotyków, substancji odurzających).

Jak udzielić pomocy osobie, u której wystąpiła zapaść alkoholowa?

Im szybciej udzielona zostanie pomoc osobie z zapaścią alkoholową, tym większe są szanse na uratowanie jej życia.

Pierwszy krok, jaki powinniśmy uczynić, to niewpadanie w panikę, tylko skontaktowanie się z pogotowiem ratunkowym. Podczas rozmowy powinniśmy dokładnie opisać wszystkie zaobserwowane u osoby chorej objawy i dokładnie stosować się do zaleceń dyspozytora karetki, aż do jej przyjazdu. Przez ten cały czas osoba chora nie powinna pozostawać sama bez opieki.

Najbezpieczniejszą pozycją, w której chory powinien pozostać do przybycia pogotowia, jest pozycja boczna ustalona zapobiegająca wystąpieniu niedrożności dróg oddechowych wskutek zakrztuszenia się wymiocinami. Osoba znajdująca się w takiej pozycji może swobodnie oddychać, a treść żołądka wydostaje się na zewnątrz, zamiast do dróg oddechowych. Trzeba pamiętać o tym, aby osobie chorej w żadnym wypadku nie podawać żadnych płynów i nic do jedzenia! Zaleca się natomiast robienie okładów chłodzących na czoło i kark.

Jakie są dalsze etapy leczenia?

Dalsze etapy pomocy powinny już przebiegać pod czujnym okiem specjalistów. Osoba dotknięta zapaścią alkoholową powinna być poddana jak najszybciej specjalistycznemu odtruciu, dzięki któremu z organizmu zostaną usunięte wszystkie toksyny.

Na nic zda się jednak leczenie samych objawów, kiedy to sytuacja z dużym prawdopodobieństwem może się powtórzyć. Kolejny etap leczenia powinien polegać na rozpoczęciu kompleksowej terapii, w której udział powinna wziąć osoba uzależniona oraz jej najbliżsi- często popadający we współuzależnienie. Terapia pomoże w nauczeniu osoby uzależnionej życia bez alkoholu oraz w wypracowaniu metod radzenia sobie z problemami bez konieczności sięgania po kieliszek. Osobom współuzależnionym również powinna być udzielona pomoc, aby potrafiły skutecznie wspierać swoich najbliższych w procesie leczenia przy jednoczesnym dbaniu o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne oraz realizowaniu własnych celów i pragnień.

alkohol

Gdzie warto poszukać pomocy?

Kiedy osoba uzależniona zdaje sobie w pełni sprawę z wagi problemu oraz z tego, że jej stan wymaga podjęcia leczenia i jest na to w 100%  zdecydowana, kolejnym i jednym z najważniejszych kroków jest dokonanie wyboru miejsca i sposobu leczenia uzależnienia od alkoholu.

Jednym z takich miejsc jest przychodnia Nasz Gabinet we Wrocławiu specjalizująca się w prowadzeniu terapii z zastosowaniem wielu kompleksowych metod leczenia, zarówno dla osób uzależnionych, jak i współuzależnionych. Pomoc w naszej przychodni udzielana jest przez lekarzy specjalistów mogących pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz umiejętnością stwarzania dogodnych warunków i przyjaznej atmosfery sprzyjającej efektywnemu leczeniu.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dostępną pod adresem: https://nasz-gabinet.pl/wroclaw/ oraz do skorzystania z bezpłatnej, ogólnopolskiej infolinii w celu dokonania rejestracji wizyty.