Miejsce dla kobiet

Doradzamy

Delikatny problem – pluskwy

Obecność pluskiew w domu zauważa się dość szybko, potrafią one naprawdę sterroryzować domowników. Pluskwy żywią się między innymi ludzką krwią, dlatego kąsają śpiącego, nieruchomego człowieka. Pozbycie się ich bez pomocy pestycydów nie należy do najłatwiejszych zadań!

Pluskwy — mały wielki problem

Pluskwy zagnieżdżają się zazwyczaj w pobliżu miejsca snu żywiciela, często w kanapie, materacu, pod tapetą czy w różnego typu szczelinach. Warto wiedzieć, że pluskwy oprócz tego, że ich ugryzienia są strasznie dokuczliwe i nieprzyjemne, to dodatkowo mogą przenosić niebezpieczne choroby. Istnieją również ludzie uczuleni na pluskwy.

Pluskwy są to niewielkie brązowo-czerwone owady mają od 3 do 6 mm długości i około 3 mm szerokości. O tym, że przebywają w naszym domu, po pierwsze świadczą ugryzienia w linii prostej lub tworzące trójkąt. Drugim oznaką może być słodkawy zapach w pomieszczeniu, podobny do anyżu czy malin. Najczęściej pewność zyskujemy po zauważeniu ich odchodów. Odchody pluskiew wyglądają jak małe czarne kropki. Zdarza się też, że zauważymy krew pluskiew, czyli brunatne ślady na prześcieradle. Krew bierze się z tego, że zapewne podczas snu zgnietliśmy kilka z nich.  Pluskwy co jakiś czas zrzucają pancerz, który też można czasem gdzieś znaleźć.

Człowiek jest dla nich żywicielem. Pozbycie się pluskiew nie należy do łatwych, nie każdy też wie, że te owady potrafią przetrwać w stanie uśpienia nawet do roku. Wiele osób również myli się i myśli, że w dzisiejszych czasach w miastach nie ma pluskiew. Otóż owady te bardzo często występują w dużych miastach. W miastach nie mają problemu z przemieszczaniem się, przyczepiają się do różnych rzeczy i w ten sposób trafiają do hoteli, domów i mieszkań.

Jak pozbyć się pluskiew?

Rozpoznajesz oznaki świadczące o przebywaniu w domu pluskiew i masz dość ugryzień? Martwisz się o innych domowników? Nie powinno się zwlekać z reakcją, pluskwy nie tylko są nieprzyjemne, ale też niebezpieczne. Pozbycie się pluskiew nie należy do najłatwiejszych i wymaga trochę wysiłku.

Pierwszy krok to znalezienie kryjówki pluskiew. Trzeba zajrzeć w każdą możliwą przestrzeń w sypialni. Każde miejsce będące potencjalną kryjówką trzeba zbadać, nawet jeśli wymagać to będzie rozerwania czy innego zniszczenia. Dokładne działania zależą też od typu posiadanego łóżka, jeśli istnieje taka możliwość, należy rozebrać ramę łóżka i zbadać szczeliny. Należy sprawdzić materac, półki, szafki, a wszystkie meble wywrócić do góry nogami, w celu ponownego sprawdzenia.

Następnie przy pomocy wąskiej końcówki odkurz wszystkie zauważone szczeliny, a w szczególności szpary w meblach i w listwach podłogowych. Nawet rysy na przedmiotach powinno się odkurzyć i nie tylko w sypialni, ale również pomieszczenia będące najbliżej.

Ważną czynnością jest odpowiednie wyrzucenie worka z odkurzacza, powinno się worek zapakować w plastikową folię czy torebkę, starannie zamknąć i zanieść na śmietnik jak najdalej oddalony od domu.

pluskwa

Należy wyprać wszystko, co się da, a więc wszystkie ubrania, dywany, pościel, koce, nie zapomnij o zawartości kosza na brudną odzież. Wszystko to należy przez około godzinę suszyć gorącym powietrzem, zabije to potencjalne jaja i larwy.

Jeśli zależy ci na pozbyciu się owadów bez użycia pestycydów, to pomóc mogą urządzenia czyszczące parą. Urządzeniem powinno się czyścić wszystkie pęknięcia i szczeliny, jak i wszystkie rzeczy w mieszkaniu. Materac najlepiej wymienić na nowy. Czyszczenie parą powinno się powtarzać co tydzień przez 9 tygodni.

Jeśli to nie pomogło, to można kupić specjalny środek owadobójczy lub wynająć firmę zajmującą się dezynsekcją (więcej informacji o usługach specjalistycznych firm dostępnych jest pod adresem http://vector-uslugi.pl/pluskwa-domowa).