Ginekolog-położnik dba o zdrowie kobiet nie tylko podczas ciąży, ale również na co dzień. Z tego powodu musi on posiadać szeroką wiedzę specjalistyczną. Jak wygląda edukacja lekarzy tej specjalizacji?
Początek kariery
Powszechną drogą jest skończenie wyższych studiów medycznych i zrobienie specjalizacji. Studia trwają sześć lat, są jednolite. Po ich zakończeniu absolwenci zyskują prawo do wykonywania zawodu lekarza. Jednak nie oznacza to, że zostają oni ginekologami.
Jeżeli chcemy pracować w tym zawodzie musimy zrobić specjalizację. Mogą ją robić lekarze nie posiadający żadnej specjalizacji i Ci, którzy w starym trybie kształcenia uzyskali specjalizację pierwszego stopnia w położnictwie i ginekologii. Czas trwania specjalizacji zależy od tego, na jakim etapie kształcenia jesteśmy. Jeżeli nie mamy żadnej ginekologami zostaniemy po 78 miesiącach, czyli po 6 i pół roku. Jeżeli należymy do grupy posiadającej specjalizację pierwszego stopnia nauka zajmie nam 52 miesiące, czyli 4 lata i 4 miesiące.
Jak wygląda robienie specjalizacji?
W jej ramach odbywają się zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyki. Na specjalistycznych kursach omawiane są zagadnienia z zakresu diagnostyki i terapii płodu, chorób przenoszonych drogą płciową, patofizjologii ciąży i porodu, stanów naglących i krwotoków, endokrynologii ginekologicznej i ginekologii wieku rozwoju, diagnostyki oraz leczenia chorób nowotworowych narządów płciowych, ultrasonografii, a także endoskopii.
Dodatkowo konieczne jest zaliczenie odpowiednich staży. Mogą one trwać od 2 tygodni do 14 miesięcy. Są to między innymi: staż kierunkowy w zakresie chirurgii ogólnej, łącznie z chirurgią gruczołu sutkowego, staż w bloku porodowym i oddziale położniczym, staż w zakresie patologii ciąży, staż kierunkowy w zakresie ginekologii, staż w zakresie neonatologii i intensywnej terapii noworodków, w zakresie chorób wewnętrznych, staż w zakresie endokrynologii ginekologicznej, staż w zakresie urologii, w zakresie onkologii ginekologicznej, staż kierunkowy w przyszpitalnej poradni położniczo-ginekologicznej, a także w pracowni histopatologicznej. W ramach stażu lekarze poszerzają również swoją wiedzę w zakresie intensywnej terapii i medycyny ratunkowej oraz pracy w pracowni diagnostyki laboratoryjnej.
Egzamin Specjalizacyjny
Pamiętajmy, że podczas trwania specjalizacji lekarze odbywają dyżury lekarskie, których musi być co najmniej 44 rocznie. Zakończenie nauki nie jest równoznaczne z byciem ginekologiem-położnikiem. Konieczne jest przystąpienie do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. Składa się on z trzech części. Pierwsza to egzamin testowy. Następnie lekarze przystępują do części praktycznej. Ostatnim etapem jest egzamin ustny. Tylko pozytywne zaliczenie wszystkich etapów gwarantuje zdobycie tytułu specjalisty.
Kwalifikacje ginekologów
Po tylu latach nauki i egzaminach lekarze zyskują specjalizację. Jednak niestety specjalista specjaliście nie równy. Medycyna cały czas się rozwija i niezbędne jest stałe poszerzenie swojej wiedzy, czytanie czasopism branżowych, udział w szkoleniach, kursach i konferencjach. Nie bez znaczenia są lata praktyki i doświadczenia w diagnostyce. Wszystko to wpływa na jakość kompetencji danego lekarza.
Jak znaleźć ginekologa o odpowiednich kwalifikacjach?
Jeżeli szukamy ginekologa położnika powinniśmy zwrócić uwagę na jego ścieżkę kariery. Na przykład we Wrocławiu najbardziej prestiżowym uniwersytetem jest Wydział Lekarski Akademii Medycznej. Dobrze, aby lekarz, którego wybieramy miał chociaż kilkuletnie doświadczenie w pracy. Jeżeli doktor awansuje, to również świadczy o jego kwalifikacjach i zaangażowaniu w pracę. W Polsce możemy znaleźć wielu wyjątkowych specjalistów podchodzących z ogromną pasją do swojej pracy. Dzięki temu są oni najlepsi. Wielu lekarzy budowało swoją ciężką pracą całe oddziały ginekologiczne od podstaw.
Jeżeli mamy szczególne problemy i zależy nam na wyjątkowej opiece warto zwrócić uwagę na zainteresowania badawcze danego specjalisty. Ginekologia i położnictwo to szeroka specjalizacja. Konflikt serologiczny, leczenie niepłodności, hypotrofia płodu, mięśniaki macicy, torbiele jajników, rekonstrukcja dna macicy – to tylko część możliwych obszarów zainteresowań.
Każdy ginekolog będzie umiał pomóc przy podstawowych problemach zdrowotnych. Jednak w bardziej skomplikowanych przypadkach, np. kiedy staramy się o dziecko i wydaje nam się, ze próbowaliśmy już wszystkiego, warto udać się do lekarza, który specjalizuje się w tym zagadnieniu. Dzięki temu mamy pewność, że zna on wszystkie najnowsze wyniki badań i ma szeroką wiedzę w tym temacie.