Miejsce dla kobiet

ile wazna jest recepta na tabletki antykoncepcyjne
Zrowie

Ile ważna jest recepta na tabletki antykoncepcyjne?

Na stosowanie antykoncepcji hormonalnej decyduje się wiele kobiet, które chcą skutecznie zapobiegać niechcianej ciąży i zminimalizować ryzyko zapłodnienia w razie awarii innych metod antykoncepcyjnych. Ich stosowanie nie wymaga uzyskania recepty od ginekologa, jednak zalecane jest przeprowadzenie badań ginekologicznych pod tym względem zwłaszcza na początku kuracji. Również zaleca się, aby stosować je regularnie według zaleceń, najczęściej w trybie stałym (każdego dnia o tej samej porze) lub z 7-dniową przerwą pomiędzy blistrami. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy tabletki antykoncepcyjne się kończą? Kto może wypisać receptę na antykoncepcję hormonalną i jak długo ważna jest taka recepta?

Tabletki antykoncepcyjne wyłącznie na receptę

Antykoncepcja hormonalna jest dostępna wyłącznie na receptę, najczęściej otrzymywaną przez pacjentkę po dokładnej konsultacji z ginekologiem i ustaleniu najlepszego typu tabletki dla jej potrzeb i organizmu. Pomimo zaledwie dwóch wariantów tabletek antykoncepcyjnych – jedno- i dwuskładnikowej, na rynku dostępne są różne marki oferujące różne dawki poszczególnego składnika. Jeśli jeden z leków powoduje skutki uboczne, ginekolog może spróbować dobierania kolejnych tabletek, aż do znalezienia tych najbardziej odpowiadających samej pacjentce. Jeśli jednak masz już tabletki antykoncepcyjne, które stosujesz regularnie i z których jesteś zadowolona, receptę na kolejne opakowania może wystawić nie tylko ginekolog.

Kto może wypisać receptę na antykoncepcję hormonalną?

Każdy lekarz uprawniony do wystawiania recept może, co do zasady, wypisać również receptę na tabletki antykoncepcyjne. Jako leki hormonalne nie są one wpisane na listę leków specjalnych, wydawanych na podstawie oddzielnego pozwolenia. Co oznacza to dla pacjentki? Jeśli kończy Ci się ostatnie opakowanie tabletek antykoncepcyjnych i nie masz możliwości wizyty u swojego ginekologa lub skontaktowania się telefonicznego w sprawie odnowienia recepty, o ich wypisanie możesz poprosić lekarza dowolnej specjalizacji posiadającego uprawnienia do wystawiania recept, a także za pomocą wirtualnej konsultacji lekarskiej, w której specjaliści, na podstawie przeprowadzonego wywiadu i konsultacji online mogą wystawić niezbędną e-receptę na tabletki antykoncepcyjne.

Kiedy skorzystać z takiej możliwości? Choć telefoniczny kontakt z dowolnym specjalistą wydaje się korzystnym rozwiązaniem, nie warto go nadużywać – stosując antykoncepcję hormonalną warto być pod stałym nadzorem ginekologa i regularnie odwiedzać jego gabinet. Jeśli potrzebujesz skorzystać z wypisania recepty bez wizyty, bez względu na to czy będzie to u ginekologa prowadzącego czy innego lekarza, postaraj się w najbliższym możliwym terminie odwiedzić swojego specjalistę, kontrolnie lub w razie wystąpienia niepokojących objawów niepożądanych.

antykoncepcja recepta online

Jak długo ważna jest recepta na tabletki antykoncepcyjne?

Zarówno recepty papierowe, które obowiązywały do 2019 roku, jak i stosowane obecnie e-recepty na tabletki antykoncepcyjne mają 30-dniowy okres ważności od daty wystawienia, z wyjątkiem recept na których wymieniona jest „data realizacji od”, w razie której 30 dni liczy się od wskazanej daty. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na to, by wybrać wszystkie opakowania tabletek od razu, poproś swojego lekarza o wypisanie dwóch osobnych recept (drugiej z datą realizacji od…) lub skorzystaj z możliwości podzielenia recepty dostępnego domyślnie dla wszystkich e-recept.

Czy wszystkie opakowania tabletek antykoncepcyjnych z recepty należy wykupić od razu?

Większość leków wypisywanych na receptę może być przepisana w liczbie opakowań odpowiadającej 360 dniom kuracji, ale w przypadku tabletek antykoncepcyjnych ginekolodzy zazwyczaj decydują się na wypisanie dawki na maksymalnie pół roku, tak by regularnie prowadzić wizyty kontrolne ze swoją pacjentką. Bez względu na to, czy na e-recepcie znajdzie się 1, 3, 6 czy 12 opakowań tabletek antykoncepcyjnych, w aptece możliwe będzie wydanie jednorazowo maksymalnie 6 (na 180 dni). Przy e-receptach możliwe jest jednak, by podczas jednej wizyty zrealizować zaledwie część recepty (rozpocząć wykupowanie kuracji), a resztę zrealizować w późniejszym terminie. Trzeba pamiętać przy tym, że jeśli wykupisz przynajmniej jedno opakowanie leku z recepty, wszystkie pozostałe pudełka musisz wybrać w tej samej aptece. Jeśli na e-recepcie znajduje się więcej niż jedna pozycja (dwa różne lekarstwa), leki można wybierać w odrębnych aptekach podając ten sam kod odbioru recepty.