Miejsce dla kobiet

zakładanie soczewki kolorowej
Doradzamy

Jak aplikować soczewki zerówki?

Zakładanie soczewek kontaktowych zerówek nie jest trudną czynnością, jednak odpowiednio dobrane soczewki powinny sprawić, że zadanie to będzie jeszcze łatwiejsze. Poprawna pielęgnacja, zakładanie oraz zdejmowanie zerówek wymaga jednak kilku dni praktyki – później ich noszenie będzie niezwykle komfortowe. Jak zatem bezpiecznie aplikować soczewki zerówki?

Bezpieczeństwo i higiena podczas zakładania soczewek zerówek – podstawowe zasady 

Decydując się na noszenie soczewek zerówek, warto pamiętać o tym, aby wybrać się wcześniej do specjalisty, który dobierze odpowiedni rozmiar. Dzięki temu noszenie zerówek będzie komfortowe i bezpieczne dla oka. Zbyt duże soczewki mogą uwierać, a jednocześnie podrażniać oko, doprowadzając do jego łzawienia. 

Podczas noszenia soczewek zerówek niezwykle istotne jest zachowanie odpowiedniej higieny. Z racji tego, że wszystkie bakterie, które znajdują się na naszych dłoniach mogą w łatwy sposób przedostać się do oka, wywołując poważne choroby oczu, konieczne jest mycie rąk przed każdą stycznością palców z soczewką. Zachowanie higieny pozwoli na uchronienie się przed zakażeniami, a także sprawi, że małe paprochy niewidoczne gołym okiem nie przedostaną się pod soczewkę, powodując podrażnienia oka. 

Znając te zasady, można przystąpić do prawidłowej, a przede wszystkim bezpiecznej, aplikacji soczewek zerówek. 

Jak aplikować soczewki zerówki? 

Zakładanie soczewek zerówek rozpoczynamy od dokładnego umycia dłoni wodą z mydłem. Ręce należy dokładnie osuszyć, aby soczewka nie miała kontaktu z wodą. Dopiero wtedy można przystąpić do aplikowania soczewki do oka.

soczewki zerówkiJeśli robimy to po raz pierwszy należy otworzyć opakowanie, w którym znajduje się soczewka. Będzie ona znajdowała się w płynie do soczewek, ułożona w prawidłową stronę. Jeśli zaś posiadamy już kontakty znajdujące się w specjalnym pojemniku do przechowywania, należy otworzyć jedną komorę i wyjąć z niej soczewkę. W tym przypadku należy się upewnić, że jest ona ułożona w odpowiednią stronę, czyli krawędzie nie są wywinięte. Jeśli się okaże, że na górze krawędzie są lekko spłaszczone, wystarczy obrócić soczewkę. Dla ułatwienia zakładania można nalać do niej kroplę płynu do soczewek. 

Podczas zakładania soczewek nie ma znaczenia, od którego oka zaczniemy. Istotna jest jednak technika, zwłaszcza jeśli robimy to po raz pierwszy. Wolną ręką należy mocno przytrzymać górną powiekę, aby nie opadała. Dłonią, w której trzymamy soczewkę naciągamy dolną powiekę. W ten sposób zapewniamy sobie większe pole do aplikowania soczewki. 

Mając tak przygotowane oko, powoli kierujemy palec z soczewką w stronę gałki ocznej. Wzrok powinien być skierowany do góry. W momencie kiedy poczujemy, że soczewka dotyka oka, można ją delikatnie docisnąć, a następnie zabrać palec i zamknąć powieki, aby ułożyła się w prawidłowy sposób. Czynność powtarzamy na drugim oku. 

Zdejmowanie soczewek zerówek – w jaki sposób je przechowywać? 

Przed przystąpieniem do zdejmowania soczewek zerówek warto sobie wcześniej przygotować pojemnik do jej przechowywania i uzupełnić go płynem do soczewek. Dzięki temu po ściągnięciu soczewki nie będzie problemu z umieszczeniem jej w bezpiecznym miejscu. Należy pamiętać, że nawet wielorazowe soczewki zerówki nie mogą być przechowywane bez płynu, ponieważ wyschną i nie będą nadawały się do noszenia. Jeśli zdecydowaliśmy się na zerówki jednorazowe to od razu będzie można je wyrzucić do kosza. 

Przed przystąpieniem do zdejmowania soczewek zerówek ponownie trzeba dokładnie umyć i osuszyć dłonie. W dalszej kolejności, tak jak podczas aplikowania ich, przytrzymujemy górną i dolną powiekę, aby powstrzymać odruch mrugania, a następnie powoli zbliżamy palec wskazujący do oka. Jeśli czujemy pod opuszkiem soczewkę, kierujemy wzrok ku górze, a samą soczewkę ściągamy na dół. Kiedy czujemy, że wywinęła się w mały rulon, ściskamy ją i po prostu wyjmujemy. 

Po zdjęciu soczewki zerówki jednodniowej wyrzucamy ją od razu do kosza, a w przypadku wielorazowej układamy w zgłębieniu dłoni, dolewamy płynu do soczewek i delikatnie pocieramy, aby usunąć zanieczyszczenia i osad białkowy. Tak przygotowaną soczewkę umieszczamy w pojemniku i szczelnie zakręcamy wieczko

Zarówno aplikowanie, jak i zdejmowanie soczewek kontaktowych nie jest niczym trudnym. Wymaga jednak wprawy, którą każdy osiąga już po kilku dniach regularnego noszenia.