Miejsce dla kobiet

pasta do zębów dla psa
Warto znać

Jak dbać o zdrowe uzębienie psa?

Wiele psów cierpi na chorobę zębów i dziąseł ze względu na brak właściwej pielęgnacji.

Resztki pokarmu, które gromadzą się na zębach wraz z bakteriami tworzą osad, który z czasem doprowadza do poważnych dolegliwości bólowych, chorób dziąseł, paradontozy i zapalenia.

Uniemożliwia to zwierzęciu przyjmowanie pokarmów, powoduje chudnięcie, wypadanie zębów, a nawet choroby serca, wątroby lub nerek spowodowane bakteriami, które mogą przenieść się do organizmu. W celu uniknięcia tych problemów należy dbać o zęby psa. Rynek oferuje wiele produktów, umożliwiających zachowanie właściwej higieny uzębienia czworonoga.

Jak szczotkować zęby psa?

Szczotkowanie psich zębów należy do podstawowych czynności w dbaniu o zęby czworonoga. Zasadą jest czyszczenie ich co dwa lub trzy dni przez okres około pół minuty. Nie należy używać ludzkich past, gdyż  oprócz ostrego miętowego smaku, którego nie lubią zwierzęta, mają one inny skład niż środki przeznaczone specjalnie dla czworonogów. Rynek oferuje pasty do zębów dla psów i specjalnie wyprofilowane szczoteczki, umożliwiające zwalczanie kamienia nazębnego.

Przy szczotkowaniu trzeba dokładnie przyjrzeć się zębom i dziąsłom psa w celu oceny ich stanu, a dokładnie obecności żółtego nalotu i ewentualnego krwawienia z dziąseł. Przy myciu uzębienia czworonoga trzeba wykonywać szczoteczką okrężne ruchy.

Regularne czyszczenie spowoduje, że pies nie będzie buntował się przeciwko wykonywaniu tej czynności. Warto go również nagradzać za cierpliwość, aby nie kojarzył tego z nieprzyjemnymi doznaniami. Regularne czyszczenie uzębienia zapobiegnie chorobom szkliwa i zniweluje nieprzyjemny zapach z pyska.

Jaka dieta sprzyja zachowaniu w zdrowiu psich zębów?

Kluczową sprawą dla zachowania w zdrowiu uzębienia psa jest stosowanie właściwej diety. Podczas jedzenia suchej karmy ściera on osad z zębów, choć zdania na ten temat są podzielone. Natomiast stosowanie tylko i wyłącznie mokrej karmy wpływa na tworzenie się kamienia nazębnego, a co za tym idzie na pojawienie się problemów z zębami.

Poza tym dieta powinna być bogata we wszelkie składniki odżywcze, które będą wzmacniały kości i zęby czworonoga. Można żywić psa stosując dietę BARF, która jest najbardziej zbliżona do pokarmu spożywanego przed jego udomowieniem.

Jest oparta na surowym mięsie, kościach, podrobach, warzywach, jajach, drożdżach i skorupiakach.  Wpływa korzystnie na zęby ze względu na konieczność gryzienia i żucia surowego mięsa, co powoduje ich oczyszczenie. Jednak trzeba uważać, aby pies nie połamał zębów na twardych kościach.

uzębienie psa

Czy stosowanie suplementów diety wpływa na uzębienie psa?

Rynek oferuje wiele produktów, umożliwiających właściwe dbanie o zęby psa. Należą do nich algi morskie, które przeciwdziałają osadzaniu się na zębach kamienia. W algach znajduje się fukoidan, który jest polisacharydem zawierającym dużo siarki, ograniczającej mineralizację płytki. Podobnie działają zawarte w algach fosforany, fenole i jod, a także cynk, krzemiany i siarczany.

Kompleksowość działania wszystkich tych składników sprawia, że algi są doskonałym produktem, mającym niezwykle korzystny wpływ nie tylko na uzębienie czworonoga, ale również na jego skórę i sierść. Stosuje się je także w profilaktyce chorób nowotworowych ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych i kwasu foliowego.

Kolejnym produktem działającym korzystnie na zęby psa jest kaolin. Można go stosować jako dodatek do karmy czworonoga. Kaolin wpływa również na procesy trawienne, łagodzi podrażnienia jelit i skóry oraz oczyszcza organizm. Stosując go, uzupełniamy także dietę pupila o krzem, magnez, lit, sód i potas.

Gryzaki i zabawki oraz przysmaki dentystyczne dla psa

Warto dietę psa wzbogacić o przysmaki dentystyczne, służące oczyszczaniu zębów i wzmocnieniu dziąseł. Rynek oferuje różnego rodzaju produkty takie jak: suszone uszy, rogi wołowe lub jelenie. Niezwykle ważną sprawą jest, aby były one dopasowane do wieku i rozmiaru czworonoga.