Właściwie nałożony podkład to podstawa każdego dobrze wykonanego makijażu. Czy będzie to więc delikatny krem BB, czy w pełni kryjący fluid, zadbanie o jego idealny wygląd potrafi zmienić naprawdę wiele. Metod aplikacji podkładów jest jednak tak dużo, jak samych formuł kosmetyku, a dobranie właściwej to pierwszy krok do uzyskania najlepszych efektów. Jak zatem nakładać podkład, by zawsze wyglądał świetnie?
Odpowiednie przygotowanie skóry
Nakładanie podkładu nie zaczyna się od wyboru kolorowego kosmetyku i pędzla lub gąbki, ale znacznie wcześniej, od odpowiedniej pielęgnacji przygotowującej skórę. Demakijaż wieczorem to jedynie sposób na pozbycie się starego makijażu, ale nie wystarczy by przygotować skórę do kolejnego dnia – rano należy oczyścić ją delikatnym żelem lub mleczkiem, dokładnie nawilżyć, a pielęgnację zakończyć nałożeniem bazy, która uczyni skórę gładką i gotową na makijaż. Dobra baza to podstawa, która może wspomóc budowanie efektu rozświetlenia skóry czy zapewnić pierwszą korekcję niedoskonałości (jak baza Milani Prime Correct Corrects Redness + Pore-Minimizing Face Primer minimalizująca widoczność porów i kryjąca zaczerwienienia). Dopiero z tak przygotowaną skórą możemy przejść do wyboru podkładu i metody jego nakładania.
Pędzel czy gąbeczka – czym nakładać podkład?
Zarówno pędzle do makijażu jak i popularne w ostatnich latach gąbeczki Beauty Blender nadają się do nakładania podkładu i żadnej z metod nie można zarzucić niczego złego. Warto jednak wiedzieć kiedy i jak używać ich dla osiągnięcia optymalnych rezultatów. Mamy tu więc pędzle flat top, przypominające nieco pędzle do stemplowania – taką też technikę stosujemy przy nich do wklepania podkładu kremowego, uzyskując w ten sposób mocne krycie i gładkie, całkiem naturalne wykończenie. Pędzle płaskie to kolejny sposób na rozprowadzenie gęstszego podkładu, dający naprawdę mocne krycie, ale wymagający jednocześnie sporych umiejętności – źle prowadzony pędzel zostawi za sobą nieatrakcyjne ślady pociągnięć. Ostatnim wariantem będą nieco zaokrąglone pędzle kabuki, które spisują się idealnie w połączeniu z podkładami sypkimi, mineralnymi. Podkład rozprowadzamy tu ruchami kolistymi, uzyskując delikatny i bardzo naturalny efekt. Jeśli chodzi o gąbeczki, te nadają się właściwie do każdego mokrego i kremowego podkładu. Gąbkę należy zmoczyć i dobrze wycisnąć, a następnie wklepać podkład w skórę delikatnie odbijając gąbkę od twarzy. Dobrze sprawdza się z podkładami mocno kryjącymi, eliminując spotykany w przypadku pędzli efekt maski.
Jak nakładać podkład?
Z przygotowaną skórą, odpowiednio dobranymi narzędziami i ulubionym podkładem czas zabrać się za nakładanie podkładu. Złotą zasadą jest tu minimalizm – zbyt duża ilość podkładu wygląda na twarzy nieestetycznie, odcina się od skóry nie pokrytej podkładem i zwykle nie daje oczekiwanych efektów nawet wtedy, gdy chcemy uzyskać idealne krycie. Podkład warto więc nakładać warstwami, pamiętając by pierwsza z nich była dość lekka a pozostałe skupiały się na okolicach wymagających większego krycia. Czy to używając gąbeczki czy pędzla, koniecznie upewnij się że dokładnie pokrywasz skórę przy linii włosów, przy uszach oraz na żuchwie – przejście pomiędzy skórą bez podkładu i z podkładem powinno być niewidoczne. Niedoskonałości? Zakryj je korektorem i pamiętaj, by skupić się tu na korekcji punktowej – zakrywając grubą warstwą podkładu całą brodę z powodu jednego wyprysku przyciągniesz do niej jeszcze więcej uwagi!
Aplikacja podkładu nie musi być trudna, o ile masz pod ręką właściwe kosmetyki i narzędzia oraz sporo cierpliwości. Warto pamiętać tu jednak o umiarze, bo często bardzo cieniutka warstwa podkładu da lepszy efekt krycia niż typowa maska, którą widać z daleka.