Miejsce dla kobiet

dywan z bliska
Doradzamy

Jak powinno wyglądać suszenie dywanów?

Powszechnie mówi się o tym, jak ważne jest regularnie pranie dywanów. Tymczasem często zbyt mało poświęcamy uwagi temu, jak ważne jest również prawidłowe wysuszenie go.

Jak powinno ono przebiegać, by nie doszło do zniszczenia dywanu? Co się dzieje, gdy korzystamy z zawilgotniałego dywanu?

Jak przebiega prawidłowe suszenie dywanów?

W domowych warunkach po upraniu dywanu jedyną rzeczą, jaką możemy zrobić, jest po prostu wyniesienie go na dwór i odczekanie, aż wyschnie sam. Metoda ta jednak ma swoje wady. Pogoda nie zawsze dopisuje, a jeśli mamy do czynienia z przymocowaną do podłogi wykładziną, staje się to praktycznie niemożliwe, a wówczas do akcji musi wkroczyć profesjonalny sprzęt osuszający. A jak przebiega suszenie dywanów w pralni?

Po wykonaniu prania zasadniczego następuje dokładne wypłukanie środków czyszczących i wirowanie, które pomaga pozbyć się wody aż w 95%. Czy po usunięciu wody w tak znaczącym stopniu konieczne jest jego dosuszanie? Bezdyskusyjnie, dlatego że oddanie klientom idealnie suchego dywanu jest jednym z priorytetów dla wszystkich pralni wykonujących usługi na wysokim poziomie, do których zalicza się m.in. firma sprzątająca Royal Maids, oferująca pranie dywanów we Wrocławiu tanio i sprawnie.

dywan w pokoju

Po wirowaniu dywan trafia do suszarni, w której usuwana jest z niego pozostała wilgoć. Obecnie w pralniach korzysta się z ogrzewania grzejnikowego lub podłogowego, jeśli dywany są rozkładane na podłodze. Najskuteczniejszą metodą, a zarazem najszybszą jest jednak zastosowanie specjalnych nadmuchów, które wymuszają wentylację i osuszanie wilgotnego powietrza.

Dlaczego prawidłowe suszenie dywanu jest tak ważne? 

Jest tak z kilku powodów. Przede wszystkim, usuwając dokładnie wodę z włókien dywanu, nie narażamy się na ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu, przez który konieczne mogłoby być ponowne pranie i dokładne osuszenie, by się go skutecznie pozbyć. A jak wiemy, zbyt częste pranie dywanu mogłoby przynieść skutek odwrotny do zamierzonego i doprowadzić do zniszczeń.

Kolejnym czynnikiem jest uniemożliwienie rozwoju groźnej dla zdrowia pleśni. Ciepło i wilgoć tworzą dla niej idealne środowisko. Rozwijająca się w domu pleśń naraża domowników na liczne dolegliwości, obejmujące wzmożone uczucie zmęczenia, bóle głowy i żołądka, częste stany zapalne zatok, a czasem nawet zaburzenia równowagi i wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, ważne jest dokładne osuszanie dywanu, by nie stał się on siedliskiem groźnych grzybów i bakterii.

czyszczenie dywanów

Całe pranie dywanu, niezależnie od zastosowanej metody, nie ma najmniejszego sensu, jeśli później nie jest on dokładnie osuszony. Chodzi również o to, że wilgotna powierzchnia znacznie mocniej przyciąga zabrudzenia, niż sucha. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy w domu są zwierzęta. Liniejąca z pupila sierść znacznie szybciej przylega do wilgotnego dywanu, niż do suchego, a jeśli dodamy sobie do tego nieprzyjemny, stęchły zapach wilgoci, łączący się z odorem zwierzęcym, możemy otrzymać woń, która będzie wręcz nie do zniesienia.

Suszenie dywanu w odpowiedni sposób jest ważne także dla jego wyglądu. Prawidłowe usuwanie z niego wilgoci jest ważne, dlatego że nie dopuszcza do rozciągania i deformacji dywanu. Co więcej, oddanie dywanu do suszarni nie naraża go na ryzyko rozerwania go podczas zawieszania na trzepaku. Mokry dywan potrafi być bardzo ciężki, dlatego też ryzyko tego typu uszkodzeń jest bardzo duże.

Reasumując, ogromne znaczenie ma nie tylko zastosowanie odpowiednich metod prania, lecz także suszenia dywanu, by był on idealnie czysty, estetyczny i bezpieczny dla użytkowników.