Miejsce dla kobiet

zaro waste
Doradzamy

Jak żyć less i zero waste i ograniczyć produkcję śmieci?

Wiele osób zakłada zapewne, że ruch zero waste zaczął się od książki o tytule ”Pokochaj swój dom”.

Tymczasem ta idea jest nieco starsza – swoje korzenie ma już w latach 70., kiedy to zajmujący się chemią dr Paul Palmer założył przedsiębiorstwo o nazwie Zero Waste, podejmując próby propagowania tego ruchu. Jednak dopiero 30 lat później, na początku XXI wieku ideologia zaczęła stawiać pierwsze, nieśmiałe kroczki. Obecnie zero waste zdobywa sobie ogromną popularność, a my zadajemy sobie pytanie: co zrobić, by wdrożyć je do codziennego życia?

Zero waste – podstawowe zasady

Jeśli już od pewnego czasu interesujesz się sposobami na ograniczenie ilości odpadów w swoim domu, zapewne znana Ci jest zasada 5R, wywodząca się od słów Refuse, Reduce, Reuse, Recycle i Rot. Dla pewności jednak przytaczamy ją poniżej.

Refuse (odmawiaj) – staraj się nie przyjmować produktów w opakowaniach jednorazowych (plastikowe naczynia, słomki itd.).

Reduce (ograniczaj) – chodzi tutaj o zmniejszenie liczby przedmiotów, jakie wykorzystujesz na co dzień oraz ograniczenie kupna nowych.

Reuse (wykorzystuj ponownie) – na miarę swoich możliwości staraj się jeszcze raz wykorzystać produkty, które wylądowałyby już w koszu.

Recycle (przetwarzaj) – odpady, które wytwarzasz, poddawaj segregacji. Staraj się przy tym nie tylko stosować do wytycznych stosowanych przez firmę odbierającą Twoje odpady, lecz też samodzielnie zdobywaj informacje o tym, jakie odpady mogą być poddawane recyklingowi, a jakie nie.

Rot (kompostuj) – jeśli masz taką możliwość, stwórz własny kompostownik, jakim np. później nawieziesz swój ogród, a także staraj się kupować przedmioty, jakie można z powodzeniem wyrzucić na kompost, np. bambusowe naczynia, gąbka z tworzyw naturalnych.

Czy życie zgodnie z zero waste wymaga dużych poświęceń?

Mogłoby się wydawać, że tak, co niestety odstrasza niektóre osoby od tego, by chociaż spróbować. Tymczasem możesz zacząć swoją przygodę z ograniczaniem odpadów, stosując dosyć proste sposoby. Jakie?

Spróbuj samodzielnej produkcji kosmetyków

Nie mówimy tutaj o zamawianiu miliona egzotycznych składników, lecz o wypróbowaniu tego, co już masz w swojej szafce lub lodówce. Maseczka z drożdży, wcierka z cytryny, peeling z płatków owsianych… możliwości jest wbrew pozorom całkiem dużo.

Zrezygnuj z chemii w domu

Wiele zabrudzeń możesz usunąć, wykorzystując sodę i ocet. Do tego możesz robić proszki na bazie boraksu i dodawać do swojej domowej chemii olejki eteryczne, dzięki którym będziesz cieszyć się pięknym, trwałym zapachem.

Zapakuj prezenty w ekologiczny sposób

Jeśli musisz coś zabezpieczyć przed stłuczeniem, wykorzystaj do tego np. trociny, a podarunek zawiń w lnianą ściereczkę. Jeśli odpowiednio to zrobisz, podarunek nadal będzie prezentował się naprawdę elegancko.

Rób zakupy w odpowiednich miejscach

Coraz więcej placówek sprzedaje produkty na wagę, umożliwia przyjście z własnymi pojemnikami, a także pakuje produkty bez wykorzystania plastiku. Jednym z miejsc wykorzystujących sposoby ekologicznego pakowania jest sklep Green Mall.

Odpowiednio sortuj odpady

Staraj się o to, by rzeczy, których chcesz się pozbyć, trafiały do odpowiednich miejsc – leki, elektronikę, i inne przedmioty, których nie można wrzucić do zwykłych frakcji, postaraj się oddawać do odpowiednich kontenerów. Dopytaj, gdzie możesz bezpiecznie zutylizować resztki farb, smarów, środków chemicznych itd.

less waste

Odpowiedzialnie pozbywaj się ubrań

Odzież, której chcesz się pozbyć, podziel w zależności od stanu i tę w dobrym stanie oddaj lub sprzedaj, zaś pozostałe ubrania wykorzystaj na ścierki do kurzu, woreczki na zakupy lub inne drobiazgi, czy nawet… spróbuj szyć ubranka dla lalek.

Skompletuj mały niezbędnik

Miej ze sobą własne sztućce, termos z kawą lub herbatą i inne przedmioty, dzięki którym nie będziesz korzystać poza domem z produktów jednorazowych. Stwórz niewielki niezbędnik, jaki zawsze zabierzesz ze sobą.

Zaproś zero waste do swojego domu!

Życie w duchu produktów zero waste nie musi być skomplikowane. Prostych porad na wdrożenie idei w życie jest mnóstwo, więc jeśli temat Cię ciekawi, pozostaje Ci jedynie wybrać te nawyki, jakie jesteś w stanie wprowadzić w swojej codzienności.