Miejsce dla kobiet

Zrowie

Jakie zaburzenia leczy neurolog?

Istnieje wiele specjalizacji medycznych, a każda z nich zajmuje się innymi problemami zdrowotnymi i zaburzeniami. Jednych odwiedzamy praktycznie wszyscy, tak jak na przykład lekarza rodzinnego czy stomatologa, a innych tylko niektórzy. Wśród znanych i stosunkowo często odwiedzanych specjalistów znajduje się neurolog. Kim jest ten lekarz i jakimi zaburzeniami się zajmuje? Kiedy warto się do niego wybrać, aby potwierdzić swoje obawy lub odrzucić przypuszczenia o rozwijającej się chorobie? Dowiedz się więcej na temat neurologii i sprawdź, czy ze swoimi objawami nie powinieneś udać się właśnie do lekarza specjalisty z tej dziedziny.

Czym zajmuje się neurologia?

Neurologia to dziedzina medyczna, o której wiele osób nie wie za dużo. Dla dużej liczby pacjentów informacje na ten temat ograniczają się do tego, że neurologia to nauka medyczna, która zajmuje się leczeniem schorzeń związanych z mózgiem. Jest to prawda, jednak nie cała, a zaledwie jej niewielka część. Neurologia bowiem zajmuje się leczeniem całego układu nerwowego zarówno obwodowego, jak i ośrodkowego. Oznacza to, że lekarz neurolog musi posiadać bardzo rozległą wiedzę na temat organizmu człowieka, jego odruchów bezwarunkowych oraz reakcji nerwów na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne. W celu rozpoznania zaburzeń ich pracy  neurolog zleca dla swoich pacjentów szereg badań specjalistycznych, które pomagają rozpoznać, czy układ nerwowy w danym obszarze nie uległ zniekształceniu w wyniku niedoborów, nieodpowiedniego trybu życia lub mniej lub bardziej skomplikowanych schorzeń i zaburzeń zdrowotnych.

Mózg oraz rdzeń kręgowy to dwa najważniejsze elementy organizmu ludzkiego, na których skupia się praca neurologa. Ta dziedzina medyczna jest bardzo silnie powiązana z psychiatrią i zdarzają się momenty, gdy neurolog musi ściśle współpracować z lekarzem psychiatrą w celu wyleczenia jakiegoś zaburzenia. Mimo wielu podobieństw, nie należy jednak utożsamiać neurologii z psychiatrią. Neurolog zajmuje się bowiem chorobami, które powstały w wyniku procesów uszkodzenia układu nerwowego, a z kolei psychiatra skupia się na schorzeniach, których przyczyną powstawania są zaburzenia biochemiczne, które utrudniają funkcjonowanie mózgu jako całości.

Choroby, które najczęściej leczy neurolog

Istnieje wiele problemów i chorób, z którymi warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty. Część z nich charakteryzuje się dużym poziomem skomplikowania oraz jest niemożliwa do wyleczenia, jednak z pomocą neurologa można zniwelować ich negatywne skutki i objawy, które mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Z kolei inne problemy mogą być niezwykle łatwe do całkowitego wyleczenia, jeśli szybko zostanie zastosowana odpowiednia terapia. Do postawienia diagnozy są wymagane odpowiednie badania, na które często skierowanie refundowane przez NFZ wystawić może tylko i wyłącznie lekarz specjalista z dziedziny neurologii, dlatego z niepokojącymi objawami warto jak najszybciej udać się do niego, aby w porę zareagować i rozpocząć proces leczenia, zanim schorzenie mocno się rozwinie. Do najczęściej leczonych przez neurologów chorób należą:

  • zapalenie mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, rdzenia,
  • guz mózgu,
  • padaczka,
  • pląsawica Huntingtona,
  • udar mózgu,
  • choroba Parkinsona,
  • choroba Alzheimera,
  • choroba Wilsona,
  • rwa kulszowa,
  • miastenia, miopatia i miotonia,
  • migrenowe bóle głowy,

i wiele, wiele innych. Lista chorób jest naprawdę rozległa i znajdują się w niej zarówno bardzo poważne choroby, które znacznie utrudniają codziennego funkcjonowanie, jak i schorzenia, które bardzo szybko można wyleczyć. Należy pamiętać, że wizyta u neurologa w przypadku wystąpienia niepokojących objawów jest niezbędna i im szybciej ją odbędziesz, tym lepiej dla Ciebie. Wśród symptomów, które powinny zaprowadzić Cię do tego specjalisty, są między innymi: zawroty głowy, drżenie i kurcze mięśni, zaburzenia czucia, szumy uszne, zaburzenia pamięci, nagłe zaburzenia widzenia, napadowe bóle głowy oraz innych części ciała, ogólne osłabienie mięśni niespowodowane żadną inną chorobą, taką jak zwykłe przeziębienie czy grypa.