Miejsce dla kobiet

piwnica
Doradzamy

Kiedy zainwestować w ozonowanie piwnicy?

Piwnica jest takim miejscem w naszych domach, do którego zazwyczaj nie przywiązujemy zbyt dużej uwagi, jeśli chodzi o prawidłowe dbanie o czystość. Zazwyczaj jest to składowisko różnych przedmiotów i narzędzi, czy miejsce na montaż systemów grzewczych i kanalizacyjnych, dlatego systematyczne czyszczenie odchodzi w zapomnienie. Natomiast w wielu przypadkach czyszczenie piwnic może się naprawdę przydać. Najlepiej wykonać w tym celu ozonowanie, gdyż jest ono najbardziej skuteczne i najszybsze. Zobaczmy więc co to takiego i co warto wiedzieć o ozonowaniu piwnic.

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to proces dekontaminacji pomieszczeń, czyli dokładnej dezynfekcji za pomocą ozonu. Ozon jest gazem, który dzięki potrójnym cząsteczkom tlenu i odpowiedniemu ciśnieniu jest w stanie rozpaść się na czynniki pierwsze. Przy rozpadzie cząsteczki te wnikają głęboko we wszystkie przedmioty i ściany pomieszczeń, skutecznie oczyszczając je z drobnoustrojów. Aby wytworzyć odpowiednie ciśnienie ozonu, używa się do tego specjalnych generatorów zwanych ozonatorami, które jest w stanie za jednym razem oczyścić naprawdę duże pomieszczenia, w tym także piwnice. 

Kiedy ozonowanie piwnic jest przydatne?

Ozonowanie jest nieco kosztownym procesem (200-400 zł) dlatego też większość osób decyduje się na nie tylko w razie konieczności, a jest ono szczególnie konieczne, gdy w piwnicy doszło do zalania, pożaru lub wystąpienia szkodliwego grzyba. Wówczas ozonowanie jest w stanie usunąć skutki tych nieprzyjemnych wypadków i przy tym uniknąć nieraz kosztownego remontu piwnicy lub całej elewacji domu. 

Ponadto w piwnicy nieraz zalęgają się różnego rodzaju insekty i gryzonie, które mogą nie tylko uszkodzić kable lub przedostać się do głównej części domu, ale także po wymarciu mogą roznosić bardzo szkodliwe bakterie, z którymi zwykła dezynfekcja może sobie nie poradzić. Dlatego również w tym przypadku ozonowanie jest niezawodne. 

Co usuwa ozonowanie?

Ozonowanie jest bardzo silnym zabiegiem czyszczącym i dzięki wnikaniu praktycznie w każdy zakamarek jest w stanie usunąć:

  • nieprzyjemne zapachy (stęchlizny, zgnilizny, spalenizny),
  • dym z pieca grzewczego,
  • wilgoć i wszystkie związane z nią grzyby i pleśń,
  • różnego rodzaju robaki,
  • odchody gryzoni.

W piwnicach istotne jest także odkażenie powietrza, a to właśnie ozonowanie jako jeden z nielicznych sposobów dezynfekcji pozwala dokładnie oczyścić je z wszystkich drobnoustrojów, kurzu i właśnie zapachów. 

 Zachowaj odpowiednią ostrożność!

Warto jednak dodać, że proces ozonowania piwnic, jeśli nie jest wykonany prawidłowo, może zaszkodzić zdrowiu, a nawet życiu człowieka i innych organizmów żywych. Dlatego właśnie przed jego wykonaniem należy się odpowiednio zabezpieczyć, tzn.:

  • dokładnie uszczelnić całą piwnicę przed stałym wydostawaniem się gazu,
  • wynieść wszystkie ewentualne rośliny,
  • odizolować zwierzęta,
  • dokładnie zabezpieczyć własne ciało (kombinezonem, maską, rękawiczkami).

Są to czynności wykonywane przed ozonowaniem, zaś po nim w celach bezpieczeństwa najlepiej nie wchodzić do piwnicy przez co najmniej 12h, a po ich upływie dokładnie ją wywietrzyć. Później już możemy się cieszyć czystą przestrzenią i świeżym zapachem, niczym po letniej burzy. 

piwnica

Skorzystaj ze specjalnej pomocy fachowców od ozonowania piwnic

Jak widać, ozonowanie piwnic nie jest łatwym procesem, jeśli zupełnie się na nim nie znamy. Dlatego, gdy zależy nam na naprawdę profesjonalnym oczyszczeniu piwnicy i przy tym na jak największym bezpieczeństwie, to warto skorzystać z pomocy specjalnych firm zajmujących się ozonowaniem. Posiadają one odpowiednie ozonatory i wiedzą dokładnie jak przeprowadzić cały proces, by nie zagrażał on domownikom. Dzięki temu mamy pewność, że piwnica zostanie odkażona szybko, dokładnie i bezpiecznie. 

Ozonowanie to proces dekontaminacji, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność, nie tylko w dużych miejscach publicznych, ale także w domach. Skuteczne i szybkie czyszczenie domowych piwnic jest możliwe praktycznie tylko dzięki zastosowaniu ozonu, dlatego, jeśli pojawiają się w nich nieprzyjemne zapachy, wilgoć, insekty czy gryzonie, to nie warto dłużej się zastanawiać, tylko czym prędzej skontaktować się z odpowiednią firmą i działać.