Miejsce dla kobiet

kobieta trzymjąca piłkę
Czas wolny

Mecz siatkówki w plenerze – co przygotować?

Chyba większości z nas wakacje kojarzą się z plażą nad morzem lub jeziorem, spotkaniami z przyjaciółmi, grillem w plenerze, prawda? Przy okazji nie może zabraknąć idealnego miejsca do rozgrywek siatkówki plażowej, która z pewnością sprawia ogromną radość nawet tym, którzy niekoniecznie potrafią w nią grać. Dlaczego to właśnie siatkówka stała się sportem najchętniej uprawianym w gronie przyjaciół w plenerze? Jakie korzyści ze sobą niesie? 

Pomimo wielu dyscyplin sportowych wymagających pracy zespołowej, to właśnie siatkówka zaliczana jest do grona najbardziej popularnych. Podczas wakacji w parkach, na plażach czy nawet w przestrzeni miejskiej można spotkać grupy znajomych prowadzących własne rozgrywki. Wspólne spędzanie czasu na zdrowej rywalizacji z pewnością to ogromna radość i miłe wspomnienia dla wszystkich uczestników. 

Siatkówka – ulubiona dyscyplina sportowa w plenerze 

W Polsce siatkówka w rankingu popularności wśród kibiców jest tuż za rozgrywkami piłki nożnej. Nie ma to jednak wpływu na to, że coraz bardziej poszerza się grono osób, które rozpoczynają uprawiać siatkówkę amatorsko. Oczywiście nie chodzi o regularne uczęszczanie na treningi, a bardziej na poświęcanie swojego czasu na rozgrywki prowadzone w plenerze. W siatkówkę bez problemu możemy grać zarówno na przygotowanej wcześniej hali sportowej, na trawie czy piasku. 

Do tego, aby rozpocząć mecz siatkówki w gronie znajomych nie potrzebujemy ani specjalnych umiejętności, a tym bardziej profesjonalnego sprzętu. Wystarczy uśmiech na twarzy, chęć spędzenia aktywnie czasu wspólnego, a także akcesoria w postaci słupków do siatkówki i piłka. 

Dlaczego siatkówka jest tak popularna? 

Siatkówka w plenerze to doskonały sposób na poprawę humoru czy rozładowanie stresu z całego dnia lub tygodnia. Rozgrywki to także okazja do poprawy kondycji fizycznej i szlifowania swoich umiejętności gry w siatkówkę. 

Dlaczego gra w siatkówkę jest taka popularna – zarówno wśród młodych osób, jak i nieco starszych? Wynika to z tego, że do gry nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani posiadać żadnych umiejętności. Zasady również są bardzo proste w zrozumieniu. Dodatkowo do rozgrywek nie potrzebujemy zgromadzić kilkuosobowej drużyny, gdyż wystarczy, że grupa będzie składała się z czterech osób. Można również zaobserwować mecz siatkówki rozgrywany jedynie przez dwie osoby. Stanowi to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu, co w ciepłe dni jest bardzo często wykorzystywane. 

Korzyści zdrowotne z trenowania siatkówki 

Trenowanie siatkówki w plenerze przez każdego z nas to szereg korzyści zdrowotnych, o których warto pamiętać. W pierwszej kolejności siatkówka i związana z jej trenowaniem aktywność fizyczna wpływa na poprawę nastroju oraz znacznie zmniejsza poziom odczuwanego stresu. Ma to znacznie zwłaszcza u osób, które cały tydzień spędzają w pracy i potrzebują w weekend zapomnieć o obowiązkach, spędzając miło czas z w gronie najbliższych. 

Dodatkowo trenowanie siatkówki plenerowej korzystnie wpływa na sylwetkę. Pomimo, że w trakcie gry nie trzeba dużo biegać, spalamy kalorie i rzeźbimy swoje ciało. Przez to, iż w trakcie gry nieustannie trzeba używać siły i przemieszczać się po prowizorycznym boisku, wzmacniamy siłę mięśni w całym ciele. 

To, czego wiele osób nie zauważa, trening siatkówki plenerowej doskonale wpływa na czas reakcji i utrzymanie koordynacji. Szybkość i zwinność to cechy, które można kształtować przez całe życie, a siatkówka rozgrywana w gronie znajomych doskonale rozwija te umiejętności. W zależności od tego z kim gramy, niekiedy mecze siatkówki są naprawdę wymagające i niezbędne jest utrzymanie uwagi na piłce przez niemal cały czas. 

gra w siatkówkę

Siatkówka w plenerze – niezbędne akcesoria 

Do rozegrania meczu siatkówki w plenerze nie potrzebujemy inwestować w drogi sprzęt, który po kilku sezonach przestanie być użytkowany. Z tego też powodu siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów plenerowych. Do rozgrywek potrzebna jest piłka, siatka i oczywiście dobry humor. 

W meczach plenerowych świetnie sprawdzają się słupki do siatkówki. Wykonane są one z tworzyw odpornych na warunki atmosferyczne, przez co nadają się do użytkowania zewnętrznego. Umieszcza się je w ziemi i w dowolnej chwili można rozwiesić pomiędzy nimi siatkę.