Miejsce dla kobiet

brzuch ciążowy
Moda

Odzież ciążowa – na co zwrócić uwagę?

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety i każda z nas chce wtedy wyglądać jak najlepiej, czuć się komfortowo i być przygotowaną na nadejście maluszka. Każda ciąża jest inna i każda osoba jest inna. Ktoś może powiedzieć, że wystarczą mu dwie pary spodni ciążowy, a ktoś inny może potrzebować ich znacznie więcej. Jednak każda mama musi zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Dobierz odzież ciążową do sezonu

To, kiedy przypada końcówka naszej ciąży jest niezwykle istotną kwestią. Nie ma sensu kupować letniej, zwiewnej sukienki ciążowej, jeżeli będziemy rodzić późną jesienią. No chyba że wybieramy się na urlop w tym czasie. Możemy znaleźć oczywiście ubrania, które będą pasować do każdej pory roku, lub w których będziemy też chodzić po porodzie. Zastanówmy się więc jak duży będzie nasz brzuch o jakiej porze roku i jaka wtedy będzie temperatura.

Odzież ciążowa w Twoim stylu

Pomyślmy o naszym codziennym stylu, ulubionych elementach garderoby i postarajmy się je dokupić w wersji dla mam. To znacznie lepsze rozwiązanie niż zmienianie swojego stylu na czas ciąży. Jeżeli nie lubimy chodzić po mieście w sportowych ubraniach to nie musimy. Jeżeli nie lubimy obcisłych rzeczy możemy znaleźć wiele bluzek, które będą luźne. Natomiast jeżeli lubimy przylegające rzeczy to nie mamy obowiązku chować brzucha. Pamiętajmy jednak, aby ubrania te były elastyczne i wygodne, ponieważ w tym czasie będzie to dla nas ważniejsze niż kiedykolwiek.

leżąca kobieta w ciąży

Funkcjonalna odzież ciążowa

Przemyślmy, co będziemy robić podczas ciąży i weźmy to pod uwagę kupując ubrania. Jeżeli chcemy pracować prawie do porodu będziemy potrzebować do biura kilka par jeansów ciążowych. Pamiętajmy, że nasze ciało nie wróci zaraz po porodzie do stanu sprzed niego. Będziemy więc z tych ubrań korzystać dłużej niż trwa sama ciąża. Nasze piersi podczas karmienia jeszcze przez dłuższy czas będą powiększone.

Biorąc pod uwagę to, że ubrania ciążowe będą noszone również po porodzie warto od razu zwrócić uwagę na to, by ułatwiały nam one karmienie maluszka. Wszystkie odpinane bluzki czy takie ze specjalnymi gumkami i klapami wyglądają naprawdę dobrze. Nikt nie zauważy różnicy, kiedy będziemy je nosić jeszcze przed porodem, a po urodzeniu świetnie się sprawdzą.

Bielizna

Odpowiednia bielizna w czasie ciąży to naprawdę duże wyzwanie. Przez pierwsze trzy miesiące najlepiej się sprawdzają elastyczne, podtrzymujące biustonosze bez fiszbin, ponieważ wtedy piersi są delikatne, mogą powiększyć się nawet o trzy czy cztery rozmiary i bywa to bolesne.

Od trzeciego do ósmego miesiąca ciąży świetnie sprawdzają się wszystkie biustonosze do karmienia, od tych elastycznych z drutami, po miękkie miseczki. Powinny mieć one więcej haftek z tyłu ponieważ następuje zmiana szerokości klatki piersiowej.

W ostatnim miesiącu ciąży nasza klatka piersiowa jest najszersza, ale dramatycznie zmniejszy się ona po porodzie. Więc przyda się biustonosz z szerszym paskiem.

Po ciąży piersi mają maksymalny rozmiar i wagę. Są też niezwykle delikatne ze względu na produkcję mleka. Niezbędny więc będzie biustonosz do karmienia, który będzie szczególnie delikatny. Warto już w czasie ciąży przećwiczyć odpinanie biustonosza do karmienia i jego klapek jedną ręką, aby mieć wprawę po porodzie. W końcu wtedy na drugim ramieniu będziemy trzymać maluszka.