Miejsce dla kobiet

pamiatki z wycieczki
Doradzamy Podróże

Pamiątki z wakacji – co przywozimy najchętniej

Przywożenie pamiątek z miejsc, które dobrze zapisały się w naszej pamięci podczas wakacyjnych wojaży, to zazwyczaj niebudząca większych zastrzeżeń praktyka. Nic w tym dziwnego, że zawsze pragniemy w naszym domu swego rodzaju powiewu lata i otoczenia się przedmiotami wywołującymi przyjemne skojarzenia. Zazwyczaj chodzi o różnego rodzaju pocztówki, magnesy lub figurki. Trudniej jest, gdy próbujemy przewieźć zza granicy innego rodzaju „gadżety”. Co możemy zatem przywieźć do kraju, a co absolutnie jest zabronione?

Zakazany owoc kusi najbardziej

Niestety, wśród podróżników najbardziej popularne są pamiątki zabronione- mowa tutaj o wyrobach wykorzystujących materiały pozyskane ze zwierząt, np. lakierki, torebka lub pasek ze skóry krokodyla, lub naszyjniki z piór ptaków zagrożonych wyginięciem, albo piękne muszle gatunków, których zbieranie jest absolutnie zabronione. Wiele osób robi to często nieświadomie, nie znając przepisów lub myśląc, że jakoś uda im się przebrnąć kontrolę. Niestety, najczęściej „jakoś” się nie udaje, a celników nasza niewiedza na pewno nie wzruszy. Należy zawsze orientować się w przepisach kraju, do którego chcemy wjechać i nie mieć ze sobą przedmiotów, które tam mogłyby zostać uznane za posiadane nielegalnie. Krótko mówiąc, zawsze obowiązują nas przepisy kraju, do którego chcemy wjechać. Czego nie wolno przewozić?

  • Wyrobów wykonanych ze zwierząt zagrożonych gatunków.
  • Cygar kubańskich w liczbie przekraczającej 50 sztuk.
  • W krajach, gdzie główną religią jest buddyzm, nie wolno wywozić figurek Buddy.
  • Muszli zagrożonych gatunków i kawałków rafy koralowej.
  • Antyków (trzeba uważać także na nową, lecz bardzo dobrze postarzoną rzecz- warto mieć przy sobie dokument potwierdzający zabieg postarzania)
  • Nie próbujmy przewozić żywych zwierząt, nawet jeśli robimy to w dobrej intencji. Zwierzę zostanie odesłane do zoo lub uśpione, a nas czeka kara pieniężna lub pozbawienie wolności.

Pamiątki dozwolone, czyli co wato przywieźć z wojaży

Wiemy już zatem, jakich rzeczy nie wolno przywozić ze sobą zza granicy. A jakie pamiątki z pewnością warto zabrać ze sobą? W tym przypadku lista również może okazać się całkiem długa. Poniżej kilka przykładów.

Przyprawy egzotyczne

Wielu z nich próżno szukać na półkach polskich sklepów, a nawet jeśli, to i tak nie dorównają one smakom tych przywiezionych z podróży… Jeśli Ty lub ktoś z bliskich Ci osób uwielbia kulinarne nowinki, takie przyprawy będą wprost genialnym prezentem!  Oryginalny pieprz cayenne, kora cynamonu lub unikatowe smaki herbat zachwycą niemal każdego.

Odzież lub akcesoria do wnętrz

Jeśli znasz kogoś, kto uwielbia eksperymentować ze swoim stylem lub urządzać wnętrze w niebanalny sposób, to pomysł na prezent masz już właściwie gotowy. Kolorowe materiały, z których szyte są różnego rodzaju sari, różnobarwna biżuteria (sprawdź tylko, czy nie zawiera elementów niedozwolonych), koszule, szale, zwiewne sukienki doskonale sprawdzą się w stylizacjach typu boho. Z kolei różne gliniane garnki i talerze z wypalanymi wzorami dadzą Ci pewność, że w niczyim domu nie zastaniesz identycznych.

stoisko z pamiątkami

Opakowanie prezentu też jest ważne

Oprócz prezentu ważne jest także to, jak go wręczysz. Możesz zawinąć go w papier, włożyć w elegancką torebkę lub puścić wodze fantazji i oryginalny podarunek zawinąć w równie niebanalny sposób, co również zyskuje na popularności. Popularne obecnie są kosze na prezenty, do których można zapakować prezent i uzupełnić go słodkim upominkiem, czy ulubionym trunkiem. Z gotowymi, zapakowanymi prezentami możesz już ruszać do bliskich.