Miejsce dla kobiet

stopy
Zrowie

Płaskostopie u dzieci – jak je leczyć?

Płaskostopie jest stanem fizjologicznym i dzieci w wieku od 3 do 4 lat i samoistnie znika jednak nie u wszystkich maluchów. Jest to schorzenie, które trzeba leczyć, gdyż w innym przypadku prowadzi do deformacji stopy i różnego rodzaju przeciążeń.

Co to jest płaskostopie?

Płaskostopie jest deformacją stopy polegającą na obniżeniu lub likwidacji, wynikającego z jej budowy fizjologicznej wysklepienia, naturalnego łuku, czego skutkiem jest płaska stopa i pełne jej przyleganie do podłoża. Jest to sytuacja patologiczna ze względu na łukowatą budowę kości i naturalne jej wysklepienie.

Zachowanie prawidłowej budowy stopy jest niezwykle ważne ze względu na to, że odpowiada ona za utrzymanie nie tylko prawidłowej postawy ciała, ale również amortyzację podczas przemieszczania się i stabilność podparcia całego ciała.

Jakie są przyczyny płaskostopia?

Płaskostopie może mieć charakter wrodzony lub wynikać z wielu innych przyczyn, które powodują jego rozwinięcie. Jednym z powodów jego powstania jest chodzenie w niewłaściwie dobranym obuwiu, między innymi w butach na wysokich obcasach.

Kolejnym powodem rozwoju tej dolegliwości jest stojący charakter pracy, powodujący nadmierne obciążenie stóp, a także nadwaga. Osłabienie lub uszkodzenie mięśni oraz więzadeł stopy może spowodować ich niewydolność i w efekcie powstanie płaskostopia. Poza tym wrodzona wiotkość więzadeł stopy może również przyczynić się do jego powstania.

Jakie wyróżniamy rodzaje płaskostopia?

Istnieją dwa rodzaje płaskostopia: poprzeczne i podłużne. Płaskostopie podłużne wynika z obniżenia się łuku podłużnego stopy, co powoduje, że cała przylega do podłoża. Natomiast płaskostopie poprzeczne wynika z obniżenia sklepienia poprzecznego stopy, co powoduje jej poszerzenie i utratę elastyczności.

Jakie są objawy płaskostopia?

Osoby dotknięte tą dolegliwością skarżą się na bolące nagniotki lub odciski w okolicy podeszwy. Charakteryzuje je ciężki i kołyszący chód, stawianie stóp na zewnątrz. Lekceważenie płaskostopia może mieć poważne skutki, gdyż prowadzi do wielu schorzeń między innymi chronicznego zapalenia więzadeł, a także torebek stawowych, powstania koślawego palucha, haluksów, bólu i obrzęku stopy, które utrudniają chodzenie.

Może wpływać negatywnie na nawet odległe elementy układu kostno – szkieletowego. Płaskostopie może być przyczyną pocenia się stóp, nawracających grzybic oraz zaburzeń krążenia, pojawiania się krwiaków i pajączków. Stopy szybko się męczą ze względu na ich obniżoną sprawność.

Płaskostopie u dzieci

Płaskostopie u dzieci jest naturalnym stanem, który nie powinien niepokoić rodziców. Zanika samoistnie zazwyczaj w okolicach trzeciego lub czwartego roku życia. Z upływem czasu mięśnie dziecka ulegają wzmocnieniu, nadając stopie właściwy kształt. Rodziców powinna zaniepokoić sytuacja, gdy w wieku około pięciu lat nie wykształca się w prawidłowy sposób łuk stopy z powodu zbytniej wiotkości mięśni i więzadeł.

Mamy wtedy do czynienia wczesnodziecięcym płaskostopiem. Ortopeda w takiej sytuacji zaleci zakup wkładek ortopedycznych, które zatrzymają rozwój zwyrodnienia. U młodzieży może pojawić się płaskostopie pozorne, które jest rezultatem pojawienia się dysproporcji między wzrostem ciała, a jego obciążeniem.

Jak leczy się płaskostopie?

Ból stopy i kończyn, problemy z chodzeniem i bieganiem powinny skłonić nas do wizyty u ortopedy. Po stwierdzeniu płaskostopia lekarz na pewno zaleci noszenie wyprofilowanych wkładek do butów, których zadaniem jest wspieranie łuku stopy. Osoby otyłe powinny zmniejszyć masę ciała, dzięki zastosowaniu prawidłowej diety i aktywności fizycznej. Przy dokuczliwych bólach ortopeda może przepisać leki zmniejszające dolegliwości. Zwykle są to niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Po wykonaniu USG lekarz może zalecić przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego w obrębie ścięgien, a także zespolenia kości stopy w celu uzyskania odpowiedniego jej wysklepienia, a także wydłużenie zbyt krótkiego ścięgna Achillesa w celu zmniejszenia napięcia. Jednak najczęściej stosowana metodą leczenia płaskostopia jest rehabilitacja i dobranie ćwiczeń do rodzaju deformacji.

płaskostopie

Leczenie płaskostopia w Gdańsku

Ortopeda w Gdańsku zajmuje się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób związanych z układem ruchu u dzieci w wieku od urodzenia do 18 roku życia. Dba on o to, aby problemy z układem ruchu, między innymi płaskostopie, miały w jak najmniejszy stopniu wpływ na komfort dorosłego życia.

Ortopeda dziecięcy to nie tylko świetny specjalista, ale również dzięki właściwemu podejściu do małych pacjentów osoba, która  jest w stanie nakłonić ich  do samodzielnych ćwiczeń w domu i rehabilitacji przy leczeniu płaskostopia w Gdańsku.