Miejsce dla kobiet

porcelanowa zastawa
Moda

Polska porcelana

Porcelanowa zastawa będąca luksusowym elementem zastawionego stołu, kojarzy się z elegancją i tradycją. Polscy producenci w swoim fachu doganiają światowej klasy projektantów, przez co możemy cieszyć się niesztampową i ekskluzywną porcelaną pochodzącą z naszego rodzimego kraju. W Polsce swoją karierę rozpoczyna coraz więcej młodych twórców. Proponują nam oni surrealistyczne i nowoczesne kształty, zachowując dobry smak i gust. Jakie nazwiska musimy znać?

Największe nazwiska świata porcelany

Marek Cecuła jest założycielem znajdującego się w Nowym Jorku studia Modus Design oraz galerii Contemporary Poecelain. W 2012 roku otworzył Design Centrum Kielce, a później Ćmielów Design Studio. Prace tego zdolnego ceramika charakteryzują się połączeniem sztuki użytkowej z alternatywną sztuką. Tworzy on pewnego rodzaju połączenia między wzornictwem, rzeźbą oraz rzemiosłem. Poprzez długi czas swojej twórczości Marek Cecuła inspirował się wieloma elementami otaczającego nas świata. W jego studiach możemy nabyć autorskie dzieła pojedynczo lub w pełnych zastawach stołowych. Jego prace doceniane są na całym świecie. Porcelana w jego wykonaniu będzie świetnym pomysłem na prezent, który dzięki wysokiej jakości materiałów będzie służył latami.

Bogdan Kosak jest kolejnym ceramikiem robiący karierę w Polsce jak i za granicą. Jest on absolwentem Średniego Studium Ceramicznego w Katowicach, obecnie zajmuje się projektowaniem porcelany użytkowej jaki i rzeźby ceramicznej. Prowadzi on własną Modelarnię Ceramiczną, gdzie przygotowuje się i opracowuje projekty do seryjnej produkcji. Niezwykle dobrej jakości porcelana i autorskie projekty są mocnymi stronami przedsięwzięcia. Bogdan Kosak jest laureatem licznych nagród w dziedzinie ceramiki, a jego prace doceniane są przez wielu światowych krytyków.

Nie można nie wspomnieć również o artystach najmłodszej generacji, którzy w swoich projektach często wykorzystują surrealizm i poczucie humoru. Coraz częściej prace młodych Polaków zyskują uznanie poza granicami. Kim oni są?

Barbara Śniegula wraz z trójką przyjaciół otworzyła studio Nado. Prace młodej wrocławianki charakteryzują się nowoczesnością połączoną z tradycyjną elegancją. Filiżanki, kubki oraz figurki porcelanowe zazwyczaj są wykonane w stonowanych kolorach ale zaskakują niepowtarzalnymi kształtami. Seria kubków lub miseczek inspirowana zwierzętami zachwyci każdego miłośnika awangardy. Filiżanki z których wystają kurze dzióbki, skrzydła nietoperza lub końskie kopyta to tylko niektóre z pomysłów artystki.

imbryczek z porcelany

Inną artystką jest Kinga Górska w swoim studio Kina Ceramic Design pokazuje jak przy pomocy porcelany sprowokować zmysły. Zastawa stołowa wykonana przez tę projektantkę będzie świetnie pasowało do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza. Nie poprzestaje ona na bieli, często używa również innych kolorów. W jej projektach wykonanych z porcelany możemy natknąć się na zaskakujące faktury np. kolce lub wypustki zdobiące proste filiżanki.

Założycielkami studia Fenek są absolwentki poznańskiej School of Form Agata Klimkowska o Tosia Kiliś. Ich autorska porcelana nawiązuje do tradycyjnych wzorów sprzed dekad jak i do japońskiej skromności. Projektantki tworzą zastawy porcelanowe gotowe do codziennego użytku jak i biżuterię czy wazony. Ich projekty charakteryzują się prostą formą jednak ich powierzchnia jest malowana w zaskakujący sposób, niestandardowo czasami tworząc nawet efekty trójwymiarowe.

Dagmara Malaca jest artystką głównie inspirującą się motywami lasu. Jej studia nosi nazwę for.rest, co po angielsku oznacza „dla relaksu”, a tłumacząc bez znaków przystankowych „las”. Na białych talerzach, filiżankach czy miseczkach maluje minimalistyczne, bajkowe zwierzęta. Takie ozdoby z pewnością przypadną do gustu osobom z poczuciem humoru oraz dzieciom. Zabawne rysunki będą stanowiły oryginalną ozdobę każdego stołu.

Porcelana w Twoim domu

Porcelana jest obecnie uważana nie tylko jako świetny materiał do produkcji zastawy stołowej, ale również jako idealny sposób na urzeczywistnienie artystycznych wrażeń projektantów. Artyści prześcigają się w pomysłach i proponują coraz to nowocześniejsze rozwiązania. Zastawy stołowe mają nie tylko pełnić swoje funkcje, powinny również być piękną ozdobą stołu i wywierać pozytywne wrażenia estetyczne. Zaproszone osoby, które zasiądą przy efektownie nakrytym stole z pewnością docenią nasze starania. Porcelanowe filiżanki lub cała zastawa jest świetnym pomysłem na prezent. Elegancko zapakowana na pewno zachwyci solenizanta. Jest to popularny pomysł na ślubny podarunek. Porcelanowa zastawa będzie gwarantowała świetny start w nowym życiu.