Miejsce dla kobiet

Grape Hotel
Podróże

Rezerwacja w 3, 4 i 5 gwiazdkowym hotelu – podstawowe różnice i ceny

Hotelowe gwiazdki oznaczają standard hotelu. Tyle wiemy, ale co tak naprawdę kryje się za tą informacją, pozostaje dla nas tajemnicą. Tymczasem rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki z 2011 roku dokładnie określa wymagania, jakie ma spełniać hotel jedno, dwu, trzy, cztero lub pięciogwiazdkowy. Warto mieć takie informacje, ponieważ nasze oczekiwania często rozmijają się z ofertą hotelu, o czym przekonujemy się już na miejscu, w trakcie pobytu.

Hotel trzygwiazdkowy

Minimalna powierzchnia pokoju w hotelu trzygwiazdkowym powinna wynosić dla jednoosobowego 10m kwadratowych, dwuosobowego 14m kwadratowych, a dla trzyosobowego 16m. Pokój powinien być wyposażony w łóżko jednoosobowe lub dwuosobowe, szafę lub wnękę garderobianą z trzema wieszakami dla każdego gościa. W wyposażeniu powinna być szafka nocna , biurko lub stół, krzesło dla każdego gościa, lustro, wieszak ścienny na odzież, lampka nocna i dostęp do gniazdka elektrycznego. Na podłodze powinna znajdować się wykładzina dywanowa lub dywaniki przy każdym łóżku. Okna przesłonięte zasłonami, roletami lub żaluzjami. W wyposażeniu pokoju przewidziane są naczynia do picia dla każdego gościa i woda butelkowana równa ich liczbie, także telewizor, telefon, Internet, materiały piśmiennicze, zestaw do czyszczenia odzieży i obuwia oraz nawet igielnik.

W wyposażeniu łazienki powinno się znaleźć: wanna z natryskiem z osłoną lub kabina prysznicowa, umywalka, lustro, pojemnik na śmieci, zestaw składający się z mydła toaletowego lub pojemnika z mydłem w płynie, ręcznik mały i kąpielowy, kubek, gniazdko elektryczne.

Przepisy precyzują również, jak powinno wyglądać wejście do hotelu. Budynek powinien być oświetlony z wyodrębnionym wejściem osłoniętym przed deszczem wnęką lub osłoną, bądź zaopatrzony w drzwi obrotowe lub otwierające się automatycznie. Hotel powinien zapewniać przed wejściem miejsca postojowe dla gości na czas przyjazdu i odjazdu oraz  strzeżony parking lub garaż, jeśli znajduje się poza zwartą zabudową miejską. W recepcji goście powinni mieć dostęp całą dobę do telefonu, faksu. W części ogólnodostępnej powinien być dostęp do radia, telewizora, Internetu. W całym budynku ma działać wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna. Budynki hotelowe mające powyżej trzech pięter wyposażone są w windę.

W hotelu trzygwiazdkowym możemy liczyć na usługę budzenia, przechowywania bagażu, pieniędzy, wartościowych przedmiotów, podawanie śniadań, sprzątanie pokoju codziennie lub na życzenie gościa. Gość powinien mieć możliwość zakupu całą dobę ciepłych napojów również z automatu. Room service czynny co najmniej 18 godzin na dobę.

Obowiązkowa jest również usługa prania, prasowania, czyszczenia bielizny i odzieży, zmiana pościeli i ręczników co trzeci dzień lub na życzenie. W hotelu trzygwiazdkowym powinna znajdować się restauracja, aperitif-bar lub bar kawowy, sala klubowa z telewizorem. Jeśli w odległości 500 metrów znajduje się restauracja, dopuszcza się brak tego typu usługi w hotelu. Jeśli chodzi o personel to powinien być wyposażony w jednolite stroje i przeszkolony w udzielaniu pierwszej pomocy.

Hotel czterogwiazdkowy

Hotel czterogwiazdkowy oferuje bardzo wysoki standard wyposażenia i usług.

Oprócz wyposażenia pokoju takiego jak w hotelu trzygwiazdkowym znajduje się w nim ponad to fotel wypoczynkowy,  mini bar lub lodówka, suszarka do włosów. Już w obiekcie wyższym niż dwa piętra znajduje się winda. Powinna w nich działać kwiaciarnia, bądź gość musi mieć możliwość zamówienia kwiatów. Zmiana pościeli i ręczników odbywa się codziennie lub na życzenie. Na terenie hotelu powinny znajdować się sale konferencyjne. Hotel zapewnia usługi związane z odnową biologiczną, na przykład basen, siłownia, sauna, solarium, masaże i inne.

Hotel pięciogwiazdkowy prezentuje najwyższy standard i spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających klientów. W ofercie pojawiają się apartamenty z salonem, sypialnią wraz z łazienką, a w części wejściowej wydzielone wc. Natomiast oprócz wyposażenia pokoju takiego jak w hotelu czterogwiazdkowym znajdują się w nim ponad to przynajmniej dwa fotele wypoczynkowe lup kanapa, sejf. W łazience pojawia się dodatkowo płaszcz kąpielowy, waga i telefon. W obiektach wyższych niż jedno piętro znajduje się winda. W hotelu pięciogwiazdkowym winda również dojeżdża do garażu i basenu jeśli są położone w podziemiach.

Ceny hoteli uzależnione są od ich standardu, czyli ilości gwiazdek. Im więcej gwiazdek, tym wyższa cena za pokój, ponieważ dodatkowe usługi są w nią wliczone. Ceny w hotelu trzygwiazdkowym kształtują się na poziomie około dwustu złotych za pokój, w czterogwiazdkowym ponad 200 złotych, a w czterogwiazdkowym ponad 300.

Wybierając hotel warto kierować się informacją o ilości gwiazdek, gdyż poziom jego wyposażenia i usług jest z nią ściśle związany.