Arteterapia jest od wielu lat stosowana w leczeniu różnych zaburzeń. Zarówno pacjenci młodsi, jak i ci starsi chętnie korzystają z różnych technik relaksacji. Ćwiczenia, jaki przeprowadza się podczas arteterapii, są różnorodne. Relaksacja jest skuteczna, co pozwala na szybki powrót do zdrowia. Dodatkowo, pacjent ma szansę szybciej i łatwiej zrozumieć i pokonać swoje problemy. Jednym z głównych celów relaksacji i wizualizacji, jest pozbycie się stresu.
Regularne uczęszczanie na zajęcia z arteterapii pomagają pacjentom w każdym wieku. Zarówno dzieci, jak i dorośli, mogą odnaleźć się w paru technikach, jakie stosowane są przez terapeutów.
Do najczęściej stosowanych technik relaksacji, należą:
- Głębokie oddychanie,
- Napinanie i rozluźnianie mięśni,
- Rytmiczne ćwiczenia,
- Joga i rozciąganie,
- Wizualizacje,
- Ćwiczenia koncentracji.
Wizualizacje stosowane w arteterapii polegają m.in. na słuchaniu spokojnej muzyki. Jest to najbardziej popularna metoda leczenia. Osoba prowadząca włącza muzykę klasyczną lub innego rodzaju – istotne jest, by muzyka działała kojąco i uspokajająco. Najczęściej, wizualizacje wykorzystywane są w większej grupie pacjentów.
Jaki cel ma muzyka w arteterapii? Otóż spokojna muzyka ma za zadanie działać na wyobraźnię pacjenta. Podczas zajęć, mają oni do dyspozycji różnorodne artykuły malarskie, dzięki którym mogą namalować to, co wyobrażają sobie w trakcie słuchania muzyki. Bardzo często, stosuje się technikę wizualizacji, polegającej na słuchaniu muzyki i słów, które czyta psychoterapeuta. Ta druga metoda opiera się również na użyciu materiałów artystycznych.
Wpływ arteterapii na pacjentów
Pacjenci, którzy uczęszczają na zajęcia z wizualizacji, mogą się wyciszyć i skupić na malowaniu kształtów, roślin lub wydarzeń. Muzyka relaksacyjna działa na wyobraźnię pacjentów, przez co wspomagany jest także rozwój osobisty. Tworzenie obrazów w głowie i przelewanie ich na papier w formie tekstu lub obrazu, ma również za zadanie wyrażenie uczuć pacjenta. Muzyka zazwyczaj przywołuje miłe wspomnienia lub obrazy.
Dzięki różnorodnym technikom wizualizacji oraz relaksacji, arteterapia może odnieść szybkie rezultaty. Psychoterapeuci, stosując rozmaite sposoby leczenia za pomocą arteterapii, mogą określić jaki sposób najlepiej wpływa na ich pacjentów. Poza tym, regularnie przeprowadzane są badania na temat skuteczności stosowanych metod leczenia w arteterapii.
Metody, jakie zaliczają się do relaksacji w arteterapii, to również terapia dźwiękiem. Zgodnie ze znanym powiedzeniem, ‘’muzyka łagodzi obyczaje’’, terapeuci podczas zajęć mają szansę wpływać na pacjentów i ich stan. Muzyka używana w trakcie zajęć jest zawsze delikatna, by pacjenci mogli wyciszyć swoje myśli i zminimalizować stres.
Jeśli interesuje Cię temat arteterapii i chciałbyś/chciałabyś sama skorzystać z pomocy tego rodzaju na terenie Krakowa i okolic, zachęcamy do kontaktu z psychoterapeutą i psychologiem
Techniki relaksacji u dzieci
Relaksacja jest istotna zwłaszcza w leczeniu dzieci. Najmłodsi pacjenci, którzy uczęszczają na psychoterapię, wymagają szczególnego podejścia. Dzieci, które cierpią na różne schorzenia i choroby – np. zespół Downa, autyzm czy zespół Aspergera – mogą uspokoić się w trakcie zajęć. Warto również dodać, że na zajęcia uczęszczają także maluchy z traumatycznymi przeżyciami. Wspomniany wyżej rozwój osobisty, jest istotny w przypadku leczenia najmłodszych pacjentów. Dziecko, poprzez stosowane techniki w arteterapii, może ukształtować dokładniej swoją osobowość. Relaks, budowanie osobowości i rozszerzanie wyobraźni, to nie jedyne cele arteterapii. W dzisiejszych czasach, dzieci mogą spróbować czegoś zupełnie nowego. Opiekunowie grup bardzo często wychodzą poza ustalone granice i umożliwiają pacjentom działanie, do którego potrzeba więcej odwagi i kreatywności. Dzieci mogą malować więc na ścianach, w terenie, mogą wykonywać różne użytkowe elementy, bawić się podczas artystycznych zajęć.