Miejsce dla kobiet

jak wybrać pościel na lato
Doradzamy

Tropikalne noce – jak je przetrwać?

Tropikalne noce niegdyś były rzadkością, uznawaną za anomalię. Współcześnie coraz częściej mamy do czynienia z temperaturami w nocy przekraczającymi 20 stopni Celsjusza. Takich nocy jest coraz więcej i będzie ich przybywać. Wysokie temperatury są efektem globalnego ocieplenia i wzrostu średnich temperatur, dlatego problemem jest ich przetrwanie.

To niestety wpływa na jakość snu i nie sprzyja wypoczynkowi. Dobry i odpowiednio długi sen, trwający od 7 do 8 godzin, zapewni nam wypoczynek, regenerację organizmu, relaks i odpowiednie funkcjonowanie w dniu następnym. Zbyt krótki zaś może doprowadzić do osłabienia organizmu, a w konsekwencji do różnych chorób. Wysokie temperatury mogą być przyczyną niespokojnego snu, bezsenności oraz trudności z zasypianiem.

Odpowiedni pokój na sypialnię

Pierwszym sposobem radzenia sobie z wysokimi temperaturami w nocy jest obniżenie ich wartości. Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie klimatyzacji. Ważny jest również wybór na sypialnię pokoju od strony północnej, ponieważ jest on najmniej nasłoneczniony w ciągu dnia i wobec tego temperatura w nim powinna być niższa.

pościel na lato

Jeśli nie posiadamy klimatyzacji, dobrze jest zaopatrzyć okna w rolety bądź zasłony, które powinny być zasłonięte przez cały dzień. Sypialnię wietrzymy albo bardzo wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy temperatura na zewnątrz jest najniższa. Możemy zakupić wentylator w celu zwiększenia przepływu powietrza, co sprawi, że sen w gorące dni nie będzie utrapieniem.

Pościel z naturalnych materiałów

Wybór odpowiedniej pościeli na upalne noce ma zasadnicze znaczenie dla komfortu snu. Najkorzystniejsza jest pościel z naturalnych materiałów, która jest przewiewna. Pościel z satyny jest optymalnym wyjściem w upalne i duszne noce. Przyjemnie chłodzi, dzięki czemu unikniemy wybudzenia się ze snu zlani potem. Jest poza tym lekka i przyjemna w dotyku, z jednej strony lekko błyszcząca, a z drugiej matowa.

Satyna jako materiał naturalny nie uczula, nie podrażnia skóry, dlatego doskonale sprawdzi się w naszej sypialni w tropikalne noce. Pozwoli zregenerować organizm i przygotować go do wyzwań następnego dnia. Satyna to nie tylko komfort snu, ale również elegancja. Pościel w różnych wzorach i kolorach pobudza nasz zmysł estetyki i pozwoli optymalnie zrelaksować się w trakcie wypoczynku. Poza tym ze względu na swą trwałość może służyć przez wiele lat.

Pościel w praniu nie kurczy się, nie traci naturalnych barw. Jeśli wypierzemy ją na lewej stronie przy użyciu płynu zmiękczającego i przy zmniejszonych obrotach, to unikniemy konieczności prasowania pościeli. Duży wybór modeli i kolorów pozwoli nam wybrać do swojej sypialni tę, która najbardziej odpowiada naszym gustom i upodobaniom. Dobrym wyjściem na upalne dni jest pościel bawełniana, dzięki której skóra swobodnie oddycha, nie zatrzymuje ciepła, jest poza tym przyjemna w dotyku.

Natomiast pościel bambusowa chłodzi latem, a zimą ogrzewa. Doskonale nadaje się dla alergików, gdyż w 100% nie uczula ze względu na właściwości bakteriobójcze włókien bambusowych. Ma również właściwości termoregulacyjne, dlatego jest idealna na każdą porę roku, także w trakcie szczególnie gorącego lata. Bambus uzyskiwany jest w sposób przyjazny dla środowiska bez wspomagania go nawozami. Pościele z włókien naturalnych to nie tylko zdrowie, ale również wygoda.

Ważne prześcieradło

Latem raczej unikajmy prześcieradeł z syntetycznych materiałów i takich, które zatrzymują ciepło. Prześcieradło z frotte nie będzie dobrym wyjściem. Optymalnym wyborem będzie przewiewne prześcieradło z satyny bawełnianej, ponieważ latem przyjemnie chłodzi. W najgorętsze noce może poza tym zastąpić kołdrę. Sposobów na dobry i regenerujący sen w trakcie tropikalnych nocy jest wiele. Warto zadbać o komfort wypoczynku, gdyż od niego zależy nasze zdrowie i dobre samopoczucie.