Coraz więcej osób przekonuje się o korzyściach płynących z regularnego korzystania z sauny i decyduje się wypróbować ten specyficzny, acz bardzo zdrowy zabieg cieplny. Co można zyskać, przebywając w pomieszczeniu o temperaturze sięgającej zawrotnych 100°C? Czym różnią się od siebie poszczególne typy saun oraz który najlepiej dopasować do swoich potrzeb? Wyjaśniamy i doradzamy poniżej!
Sauna i jej właściwości
Sauna to pomieszczenie, w którym przebywa się od kilku do kilkunastu minut. Cała jej specyfika polega na tym, że ludzkie ciało jest poddawane na przemian procesom przegrzania oraz schładzania w celach poprawy zdrowia, samopoczucia oraz relaksu.
Wspólnym mianownikiem dla wszystkich saun są natomiast właściwości. Regularne przebywanie w saunie wzmacnia odporność organizmu, poprawia krążenie krwi, a także dodaje energii. Stanowi także świetny sposób na relaks i odprężenie mięśni. Sauna pomaga zahartować organizm, podobnie jak morsowanie w rzekach czy morzu zimą. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odstępów czasu pomiędzy sesjami saunowania, gdyż jak mówi stare porzekadło: co za dużo to niezdrowo.
Warto wiedzieć, że z dobrodziejstw sauny czy też łaźni parowej, korzysta się od VIII wieku naszej ery, czyli od setek lat! Podobnie jak wtedy, tak i dziś odgrywa ważną rolę zarówno w strefie zdrowia, jak i spotkań towarzyskich, zwłaszcza w krajach Europy Środkowej i Północnej.
Rodzaje saun
Rozróżnia się obecnie wiele rodzajów saun. Choć są odmienne pod kątem poziomu temperatury oraz wilgotności, to każda na swój sposób wpływa pozytywnie na organizm człowieka.
Sauna fińska
Inaczej zwana sauną suchą, charakteryzuje się tym, że zawiera kilka poziomów. Zaczyna się od najniższego, gdzie temperatura wynosi ok. 40°C i przechodzi aż do najwyższego, gdzie wartość temperatury sięga 110°C. Między poszczególnymi poziomami następuje proces oziębiania, polegającego na obmyciu się chłodną wodą. Czas przebywania w tej saunie nie powinien być dłuższy niż 40 minut. Uznawana przez wielu za najlepszą.
Sauna parowa
Zwana także łaźnią rzymską. Jej wnętrze jest zazwyczaj wykonane z drewna. Wilgotność sauny parowej zaczyna się od 40%, temperatura natomiast wynosi ok. 50°C. Jest to idealny rodzaj dla początkujących, którzy mogą jeszcze nie być oswojeni z bardzo wysokimi temperaturami. Specjalistyczna kabina w saunie parowej wyposażona jest w generator pary, która pomaga wzmocnić krążenie krwi, sprawność serca, a także oczyścić organizm z niechcianych toksyn.
Sauna mokra
Efekt wysokiej temperatury uzyskuje się w niej za pomocą polewania rozgrzanych kamieni zimną wodą. Powstają wtedy obłoki ciepłej pary. Dobrze wpływa na cerę, poprawia jej jędrność, a także otwiera pory. Zaleca się, aby przebywać w niej tylko trzy minuty ze względów bezpieczeństwa.
Sauna ozonowa
Często wykorzystywana w rehabilitacji takich dolegliwości jak schorzenia reumatoidalne, zwyrodnienia stawów, uszkodzenia po urazach czy po prostu dla ulgi w bólu. Pozwala odprężyć ciało oraz zesztywniałe stawy. Sauna ozonowa pozwala przyspieszyć proces gojenia, gdyż ozon, który posiada właściwości utleniające, poprawia metabolizm regenerujących się komórek.
Sauna na podczerwień
Podobnie jak parowa, wykonana jest z drewna, jednak na tym kończą się podobieństwa do innych rodzajów saun. Te działające na podczerwień bowiem operują na podstawie promienników podczerwieni, które zastępują tradycyjny piec. Wytwarzane jest tam promieniowanie, które naświetla ciało. Przebywa się w niej ok. pół godziny. Pomaga zmniejszyć napięcie w mięśniach, ustabilizować ciśnienie tętnicze czy też zredukować masę ciała.
Przeciwwskazania do saunowania
Choć dla większości osób sauna przynosi wiele korzyści prozdrowotnych, to nie wszyscy powinni poddawać się kąpieli cieplnej. Przeciwwskazanie stanowią między innymi choroby zakaźne, nowotworowe, miażdżyca czy epilepsja, a także część schorzeń układu pokarmowego. Osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków czy leków powinny powstrzymać się od saunowania. Podobnie sytuacja przedstawia się dla posiadających zaburzenia krzepnięcia krwi lub w dochodzących do siebie po zawale.
Nie zaleca się także, aby korzystały z sauny kobiety w ciąży oraz w trakcie menstruacji. Gorące powietrze może w takim przypadku spowodować nagłe osłabienie lub ogólnie złe samopoczucie. Jeśli masz wątpliwości, czy w swoim stanie zdrowia możesz skorzystać z sauny, skonsultuj się z lekarzem.