Miejsce dla kobiet

kolano
Zrowie

Czy punkcja stawu kolanowego jest bezpieczna?

Punkcja stawu kolanowego to zabieg, który polega na wprowadzeniu do jamy stawowej cienkiej igły i pobraniu za jej pomocą znajdującego się w nim płynu do badania. Jest to dość powszechna metoda, która pozwala na skuteczne wykrycie różnego rodzaju schorzeń dotykających ten właśnie obszar.

Kiedy powinno się wykonać punkcję kolana?

Punkcja jest zabiegiem diagnostyczno-leczniczym i wykonuje się ją przede wszystkim u pacjentów, którzy skarżą się na dolegliwości bólowe występujące w okolicy kolana. Zazwyczaj nasilają się one przy chodzeniu. Bardzo utrudniają one prawidłowe funkcjonowanie, dlatego duże znaczenie ma znalezienie przyczyny takich dolegliwości oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia farmakologicznego.

Oprócz tego, że podczas punkcji pobiera się płyn, który następnie bada się pod kątem ewentualnych schorzeń, to zabieg ten przynosi również ulgę w bólu. Nakłucie jamy stawowej sprawia, że ciśnienie wewnątrz niej spada, dzięki temu odczuwalny dolegliwości bólowe są zdecydowanie słabsze.

Jak wygląda przygotowanie do zabiegu punkcji kolana?

Zabieg ten przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych. Nie trzeba specjalnie się do niego przygotowywać. Warto jednak pamiętać o tym, aby unikać forsowania chorej kończyny na kilka dni przed planowanym wykonaniem zabiegu. Obecnie wiele placówek medycznych oferuje wykonanie punkcji stawów. We Wrocławiu tego zadania podejmują się m.in. specjaliści z Centrum Medycznego Medus.

Punkcja jest zabiegiem małoinwazyjnym, dlatego nie wymaga hospitalizacji. Nakłucie wykonuje się najczęściej w gabinecie lekarza ortopedy. To zabieg powszechnie stosowany. Realizowany jest w odpowiednich warunkach przez doświadczonych specjalistów, dlatego jest on bezpieczny. Nie wykonuje się go jednak u pacjentów z ropnymi zmianami skóry, gdyż istnieje ryzyko rozprzestrzenienia infekcji na inne obszary. Przeciwwskazaniem jest także problem z krzepliwością krwi oraz uczulenie na leki i środki znieczulające.

W jaki sposób wykonywana jest punkcja stawu?

Przed wkłuciem lekarz przeprowadza badanie palpacyjne stawu, aby określić miejsce wkłucia. Następnie dezynfekuje skórę, a także stosuje miejscowe znieczulenie, dlatego zabieg ten jest bezbolesny. Sterylną igłę wprowadza do wnętrza jamy stawowej i za jej pomocą pobiera zgromadzony w niej płyn. Następnie trafia on do badania.

Jeśli jest to konieczne, to lekarz może od razu do stawu wprowadzić leki. Zazwyczaj pacjentom o nasilonych dolegliwościach bólowych podawane są środki znieczulające, przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz substancje wspomagające proces odbudowy chrząstki stawowej, takie jak kwas hialuronowy.

Co musisz wiedzieć o punkcji kolana?

Po punkcji stawu kolanowego nie ma potrzeby unieruchomienia kończyny. Należy jednak pamiętać o tym, aby kilka dni po zabiegu nie przeciążać jej nadmiernie. Jest to zabieg małoinwazyjny, dlatego powikłania po nim zdarzają się bardzo rzadko. U niewielkiego odsetka pacjentów dochodzi do zakażenia stawu, które objawia się silnym bólem w okolicy, w której wykonywana była punkcja. Mogą towarzyszyć mu takie dodatkowe objawy, jak gorączka czy dreszcze. W takiej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zleci niezbędne badania i jeśli to konieczne, to zastosuje antybiotykoterapię.

Dlaczego warto zdecydować się na punkcję stawu?

Główną zaletą tego zabiegu jest to, że jest on mało inwazyjny. Nie trzeba więc specjalnie się do niego przygotowywać, a co najważniejsze, poddawać hospitalizacji. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, dlatego pacjent niemal od razu może wrócić do normalnego funkcjonowania.

To zabieg, który jednocześnie pozwala na pobranie próbki płynu do badania, a także przynosi ulgę w bólu. Podczas niego można również wprowadzić do wnętrza kolana niezbędne leki, dzięki czemu unika się konieczności wykonywania kolejnego zabiegu.

kolano

Punkcja wykonywana jest przez doświadczonych specjalistów z wykorzystaniem sterylnych igieł, dlatego jest to zabieg bezpieczny, któremu można poddać się bez obaw. W miejscu wkłucia stosuje się środki znieczulające, więc nie wiąże się on z bólem. U niektórych pacjentów pojawia się lekki dyskomfort podczas wprowadzania igły do wnętrza stawu, ale jest to tylko chwilowe odczucie. W przypadku punkcji powikłania zdarzają się niezwykle rzadko, dlatego jest zabieg skuteczny i bezpieczny.