Miejsce dla kobiet

kobieta z perfumami
Doradzamy

Piramida zapachowa – nuty głowy, serca i bazy w perfumach

Perfumy odgrywają w naszym życiu bardzo istotną rolę. Sięgamy po nie praktycznie każdego dnia, używamy zarówno na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje.

Każdy z nas ma swoje upodobania w tym zakresie, a każdy perfum, o czym nie każdy wie, pachnie inaczej na różnych typach skóry. Dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób jest to powiązane z piramidą zapachową? Dlaczego każdy zapach ma określone nuty głowy, serca i bazy osobno i co to właściwie oznacza? Dowiedz się więcej na ten temat i już teraz i sprawdź, jak dopasować idealny zapach do swoich potrzeb i oczekiwań!

Piramida zapachowa perfum i nuta głowy

Każde perfumy składają się z trzech podstawowych nut zapachowych, które tworzą tak zwaną piramidę zapachową perfum. Dlaczego piramida? Ponieważ każda z tych trzech podstawowych nut rozwija się na skórze inaczej. Stopniowo uwalniane są kolejne aromaty, przez co zapach perfum zawsze ewoluuje.

Na początku jest bardzo intensywny i mocno wyczuwalny, ale z czasem zaczynają rozwijać się kolejne, nieco delikatniejsze aromaty, które łagodzą całość i zostają z nami przez resztę dnia.

Każda z nut ma określony skład aromatów, jednak warto pamiętać, że nie u każdego będą one pachnieć tak samo. To, w jaki sposób będą uwalniane poszczególne zapachy, jest zależne w dużym stopniu od samego właściciela perfum i od jego typu skóry.

versace perfumy
Versace Bright Crystal – lekki zapach kwiatowo-owocowy

Nuta głowy, czyli pierwsze zapachy, jakie wyczuwamy po użyciu perfum, jest najbardziej stała. U większości ludzi pachnie praktycznie tak samo. W jej skład najczęściej wchodzą świeże akordy:

  • owocowe,
  • liściaste,
  • ziołowe.

Nuta głowy jest wyczuwalna najmocniej przez około piętnaście minut od rozpylenia na ciele i uważa się, że jest ona przeznaczona przede wszystkim dla nas samych, czyli osób, które dane perfumy noszą, a także dla osób nam najbliższych.

Powinna być świeża i lekka, ale jednocześnie dopasowana do reszty zapachu. Jest ona bardzo ulotna, ale to właśnie na podstawie nuty głowy wyrabiamy sobie opinię na temat danego zapachu, ponieważ dociera ona do naszego mózgu pierwsza oraz dlatego, że zostaje ona na bardzo długo w pamięci.

W tym przypadku sprawdza się powiedzenie, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Nuty serca i bazy w perfumach

Wyczuwalność akordów zapachowych nuty głowy znacznie spada po około piętnastu minutach. Wtedy zaczyna też być wyczuwalna nuta środkowa, czyli nuta serca. Pojawia się dość nagle i przez cały czas jest ona niezmienna. Do jej stworzenia producenci sięgają po nieco cięższe i mocniejsze zapachy, takie jak:

  • aromaty korzenne,
  • przyprawy,
  • mocne aromaty kwiatowe.

Nuty serca określają charakter całego zapachu i utrzymują się przez kilka godzin, najczęściej od dwóch do czterech. Są bardzo charakterystyczne i mogą różnić się od siebie w zależności od tego, kto używa danego zapachu.

Ostatnim etapem piramidy zapachowej perfum jest nuta bazy. To ona jest odpowiedzialna za to, że perfumy utrzymują się na skórze przez długi czas i to one stanowią ich, jak sama nazwa wskazuje, podstawę. Nuta bazy jest oparta zazwyczaj na ciężkich i bardzo mocnych aromatach, które są trwałe i nie wietrzeją szybko.

To bardzo często zapach paczuli, ambry, skóry czy inne zapachy z grup drzewnych i zwierzęcych. Ich rolą jest podtrzymanie zapachu i sprawienie, że będzie on utrzymywał się na skórze nawet do kilkunastu godzin.