Depilacja laserowa to skuteczny, lecz dość bolesny i kosztowny zabieg. Przeprowadzany regularnie w sprawdzonym gabinecie gwarantuje prawie stuprocentowe pozbycie się owłosienia, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na taką formę depilacji. Na czym polega taki zabieg i jak się do niego przygotować? To wcale nie jest trudne.
Skuteczny zabieg depilacji
Zabieg laserowego usuwania owłosienia nie jest wbrew pozorom wynalazkiem ostatnich kilkunastu lat. O depilacji światłem słyszano już w latach 60. XX wieku! Stosowane wtedy lasery nie były jednak skuteczne, gdyż zamiast usuwać owłosienie uszkadzały pigment i skórę. Dzisiejszy sprzęt jest jednak dużo bardziej skuteczny i precyzyjny i pozwala na skuteczne usunięcie owłosienia na długi czas. Za pomocą czego dokonywany jest zabieg? Laser diodowy, laser aleksandrytowy i laser Nd-Yag to najczęściej stosowane urządzenia. Zależnie od wybranego sprzętu, procesy depilacji laserowej różnią się od siebie.
Fotodepilacja stosowana w przypadku pierwszych dwóch urządzeń wykorzystuje zawartą we włoskach melaninę, a więc wykonywać można ją tylko wtedy, gdy włoski posiadają jej odpowiednią ilość – zabieg może okazać się nieskuteczny w przypadku włosów bardzo jasnych. Depilacja laserem Nd-Yag uszkadza naczynia krwionośne dostarczające włoskom substancji odżywczych, przez co cebulki obumierają bezpowrotnie.
Proces depilacji w kilku krokach
Zabieg depilacji laserowej musi zostać poprzedzony konsultacją z dermatologiem lub kosmetologiem. Nigdy nie zgadzaj się na zabieg bez uprzedniej konsultacji i unikaj wykonywania go w salonie, którego nie obsługują wykwalifikowane do depilacji laserowej osoby. Podczas konsultacji dermatolog ocenia, czy istnieją przeciwwskazania do wykonywania zabiegu. Jeśli otrzymasz zielone światło, lekarz oceni typ i stan skóry oraz włosków i na tej podstawie dobierze odpowiednią dla Ciebie wiązkę lasera. Po konsultacji następuje próba laserowa i to od jej skuteczności uzależniony jest dalszy proces depilacji.
Podczas zabiegu wybrane partie ciała naświetlane są punktowo małą wiązką lasera. Odczucia, jakie towarzyszą temu zjawisku można opisać jako swędzenie, kłucie i mrowienie, jednak wszystko zależy od Twojego indywidualnego progu wrażliwości i sprzętu zastosowanego podczas zabiegu. Zdarza się, że dyskomfort okazuje się zbyt silny i dermatolog decyduje się na zastosowanie znieczulającego miejscowo żelu. W zależności od powierzchni poddanej zabiegowi, proces depilacji może trwać od kilkunastu minut do dwóch godzin. Zabieg ten powtarzany jest kilka razy, aż do całkowitego usunięcia włosków. Pomiędzy zabiegami skóra będzie podrażniona i lekko opuchnięta. Traktuj ją delikatnymi żelami bez mydła, unikaj słońca i peelingów i zapomnij o depilacji pęsetą lub woskiem – jeśli potrzebujesz pozbyć się zbyt widocznych włosków, skorzystaj z tradycyjnej maszynki lub nożyczek.
Konkurencja w tyle
Usunięcie wszystkich niechcianych włosków może wymagać od trzech do sześciu zabiegów. Jest to związane z naturalnym cyklem wzrostu włosów. Zabiegi powtarzane są w odstępach od 4 do 12 tygodni. Po pierwszym zabiegu nie odrasta już około 30 procent włosków, a każda kolejna depilacja przynosi widoczne gołym okiem rezultaty. Aby długo cieszyć się z efektów depilacji laserowej, po skończonej serii zabiegów należy powtarzać je co około rok, w ramach tak zwanych zabiegów utrwalających. Rok to jednak strasznie długo, jeśli depilację laserem porównamy z tradycyjnymi formami usuwania włosków! Maszynka, wosk, pęseta – dzięki nim uzyskasz maksymalnie miesiąc skóry wolnej od owłosienia. Bywa, że efekt ten nie przetrwa całego urlopu. A przecież na tym zależałoby Ci najbardziej!
Jeśli choroby skóry, bielactwo, skłonność do przebarwień czy stosowane leki nie wykluczą Cię jako potencjalnego kandydata do depilacji, nie wahaj się. Dla efektów osiągniętych dzięki depilacji laserowej warto odrobinę pocierpieć.