Miejsce dla kobiet

problem ginekologiczny
Doradzamy

Silne bóle miesiączkowe – jak sobie z nimi poradzić?

Miesiączka to czas, który praktycznie każdej kobiecie kojarzy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami i dyskomfortem. Zdarza się, że ból menstruacyjny jest naprawdę trudny do zniesienia. Jak sobie radzić z bolesnym okresem i co można zrobić, aby mu zapobiec? Czy warto sięgać po domowe rozwiązania, czy jednak najlepiej udać się od razu do lekarza specjalisty? Dowiedz się więcej na temat bolesnych miesiączek i skorzystaj z fachowej pomocy, aby ułatwić sobie ten nieprzyjemny okres w miesiącu.

Najczęstsze przyczyny bolesnej miesiączki

Krwawienie miesiączkowe powstaje w wyniku złuszczenia się na koniec cyklu śluzówki trzonu macicy. Złuszczone fragmenty zostają usunięte wraz z krwią przez pochwę. Jest to naturalny proces biologiczny, którego doświadcza każda dojrzała kobieta aż do czasu zakończenia okresu przekwitania. Nie każda kobieta jednak przeżywa okres w taki sam sposób. U niektórych krwawienie jest dużo silniejsze, a u innych zdecydowanie słabsze. W niektórych przypadkach okres trwa od 5 do nawet 7 dni, a w innych kończy się już 3 dnia. Nie ma zależności w tym zakresie i wszystko zależy od organizmu kobiety. Nie należy jednak bagatelizować tego, jak miesiączkowanie przebiega u danej kobiety. Podejście, że taka jest uroda danego organizmu jest nieodpowiedzialne i warto skonsultować te kwestie ze specjalistą, aby wykluczyć potencjalne schorzenia i problemy. 

Krwawienie miesiączkowe najczęściej powiązane jest z uczuciem dyskomfortu u kobiety. Bardzo często pojawiają się też wahania nastrojów, związane ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie w tym okresie. Problemem, z którym zmaga się naprawdę wiele kobiet w Polsce i na całym świecie, jest także ból związany z okresem. O ile z lekkim dyskomfortem można funkcjonować, tak niestety bardzo często zdarza się, że kobiety w trakcie okresu odczuwają naprawdę silny ból podbrzusza, który uniemożliwia im wykonywanie codziennych obowiązków, utrudnia znacznie skupienie na pracy czy nauce, oraz ogranicza aktywność życiową na praktycznie każdym polu. Taki ból potrafi być niezwykle przeszywający i dodatkowo trwać naprawdę długo. 

Powody silnych bóli

Powodów bólu miesiączkowego może być naprawdę wiele. Ze względu iż jest to proces łuszczenia się śluzówki trzonu macicy, to powoduje on dyskomfort sam w sobie. Jednak jeśli ból jest naprawdę silny i powtarza się regularnie przy każdej miesiączce, to może oznaczać to różnego rodzaju problemy zdrowotne, którym warto się przyjrzeć. Ból w trakcie okresu może być spowodowany nadmiernymi skurczami macicy w trakcie miesiączki, czego powodem jest najczęściej zbyt duża produkcja prostaglandyny. Może jednak okazać się tak, że ból przy miesiączce będzie spowodowany poważnymi chorobami, takimi jak endometrioza czy mięśniaki macicy, a także wszelkiego rodzaju zmiany nowotworowe, zwężenie kanału szyjki macicy, zapalenie przydatków czy wady rozwojowe macicy. Dlatego jeśli cierpisz z powodu takiego problemu, to koniecznie jak najszybciej udaj się na kontrolę do ginekologa. 

wizyta u ginekologa w zawierciu
Szukasz dobrego ginekologa w Zawierciu? Wybieraj specjalistów, którzy nie bagatelizują problemów związanych z bólem podczas miesiączki.

Nie zwlekaj, udaj się jak najszybciej do ginekologa

Jeśli co miesiąc cierpisz z powodu bardzo silnego bólu w trakcie miesiączki, to nie bagatelizuj tego problemu. Zamiast męczyć się co miesiąc, udaj się jak najszybciej do lekarza specjalisty na kontrolę. Ginekolog powinien przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad oraz zlecić odpowiednie badania. Niezbędne jest dokładne przeanalizowanie budowy macicy oraz sprawdzenie, czy Twój organizm nie ma problemów z regulacją produkcji konkretnych hormonów. Niezbędne jest więc przeprowadzenie konkretnych badań i testów, które pozwolą wykluczyć lub potwierdzić przypuszczenia ginekologa po przeprowadzeniu wywiadu i wstępnych badań. Powody związane z bolesnymi miesiączkami nie zawsze będą możliwe do wyeliminowania, jednak specjaliści mogą wdrożyć odpowiednie leczenie, które pozwoli zniwelować ich skutki, na przykład dzięki zażywaniu specjalnych leków przeciwbólowych jeszcze przed rozpoczęciem okresu. 

Pamiętaj, że okres nie musi kojarzyć Ci się z przeszywającym bólem, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Zamiast się męczyć, udaj się do ginekologa, który odpowiednio się Tobą zajmie i na podstawie fachowych badań postawi diagnozę, i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Dzięki temu nawet podczas okresu będziesz w stanie prowadzić normalne życie.