Problem z regulowaniem nastroju i emocji dotyczy sporej części społeczeństwa. Problem z kontrolą emocji u niektórych osób może wynikać z zaburzeń osobowości borderline. Współcześnie o zaburzeniach z pogranicza na tle nerwowym i psychotycznym mówi się znacznie częściej, co wynika z większej świadomości społeczeństwa i chęci diagnozowania się w specjalistycznych poradniach psychiatrycznych.
Osobowość borderline – czym się charakteryzuje?
Pomimo sporej otwartości dotyczącej różnego rodzaju zaburzeń psychicznych, mało kto tak naprawdę wie czym jest borderline. Specyficzne objawy i następstwa tego typu zaburzeń sprawiają, że nawet osoby zmagające się z tym problemem nie zdają sobie sprawy, iż potrzebują specjalistycznej pomocy psychiatrycznej i terapeutycznej.
Jeszcze do niedawna zaburzenie borderline było bardzo trudne do zdiagnozowania. Opracowano jednak szereg typowych objawów i cech u osób chorych, dzięki którym psychiatrzy mogą dokładnie powiedzieć czym zaburzenie osobowości się wyróżnia i w jaki sposób pacjenci mogą sobie z tym radzić w codziennym życiu.
Osobowość borderline to grupa cech wpływających na sposób postrzegania i zachowywania się pacjenta, które są ściśle związane z zaburzeniami lękowymi oraz psychotycznymi. U pacjentów, u których zdiagnozowano borderline, można zaobserwować nieustanną zmienność nastrojów, problemy z utrzymaniem równowagi psychicznej oraz bardziej zintensyfikowanych emocji i uczuć, które bardzo często prowadzą do wycieńczenia.
Osoby cierpiące na zaburzenie BPD pomimo całego spektrum emocji, najczęściej odczuwają niezadowolenie z życia, strach przed utratą zdrowia i brakiem dobrego samopoczucia. W ich codziennym funkcjonowaniu można zauważyć spadek wydajności i ogólne przygnębienie, które nierzadko prowadzi do depresji i podjęcia prób samobójczych. Z tego też powodu osoby z osobowością borderline powinny znajdować się pod stałą opieką psychiatryczną.
Borderline – 3 najważniejsze objawy
Wiele objawów zaburzenia borderline wskazuje na różnego rodzaju problemy natury psychicznej. Z tego też powodu jeszcze jakiś czas temu specjaliści mieli problem ze zdiagnozowaniem choroby na podstawie danych dostarczanych ich im przez pacjentów. Wyróżnia się jednak trzy najważniejsze objawy, dzięki którym możliwe jest sklasyfikowanie pacjenta jako osoby cierpiącej na zaburzenia typu borderline. Na co zatem należy zwrócić uwagę i kiedy konieczna jest specjalistyczna pomoc psychiatryczna?
Problem z regulowaniem emocji
U osób z osobowością borderline można zaobserwować chwiejność emocjonalną i częste zmiany nastroju. Chory nie do końca zdaje sobie sprawę z całego spektrum emocji, które mu towarzyszą i nie potrafi ich wyciszyć ani kontrolować. W efekcie bardzo często pojawiają się u niego wybuchy emocjonalne.
Impulsywność i brak kontroli nad podejmowanymi działaniami
Zaburzenia borderline u wielu osób objawiają się brakiem ufności w stosunku do innych, co prowadzi do podejmowania impulsywnych i zupełnie nieprzemyślanych decyzji. To, w połączeniu z problemem regulacji uczuć i nastroju znacznie utrudnia budowanie relacji z innymi.
Negatywne nastawienie do życia
U pacjentów z borderline jednym z częstych objawów jest odczuwanie silnych lęków dotyczących odrzucenia przez innych czy brak poczucie pewności siebie. Prowadzi to do wielu negatywnych myśli dotyczących własnego życia i osiągnięć. Pojawia się obniżony nastrój, myśli o samookaleczeniu czy samobójstwie. Poczucie niespełnienia i emocjonalna pustka to jedne z najczęstszych uczuć, które towarzyszą osobie z zaburzeniem borderline.
Osoby z zaburzeniami borderline bardzo często przechodzą przez różne epizody depresji, lęku czy gniewu, które trwają nawet do kilku dni. Nie są jednak znane dokładne przyczyny występowania osobowości typu borderline. Diagnozuje się je najczęściej u osób młodych, które dopiero rozpoczynają swoje dorosłe życie i muszą mierzyć się samodzielnie ze wszystkimi trudnościami.
Diagnostyka i leczenie zaburzeń psychiatrycznych borderline
Ze względu na specyficzne objawy zaburzenia osobowości borderline, osoby doświadczające problemów z regulacją emocji i nastroju, odczuwających silne uczucie pustki bądź cykliczne spadki nastroju – powinny sięgnąć po specjalistyczną pomoc. Psychiatra Jelenia Góra na podstawie zebranych informacji będzie w stanie postawić diagnozę, która umożliwi rozpoczęcie leczenia farmakologicznego, mającego na celu uspokojenie i wyciszenie wszystkich objawów. Leczenie powinno być również uzupełnione terapią, aby pacjent mógł normalnie funkcjonować, budować relacje międzyludzkie oraz rozwijać się zawodowo.