Magnetoterapia jest zabiegiem fizjoterapeutycznym, często wykorzystywanym w rehabilitacji. Magnetoterapia wspomaga leczenie chorób kości i stawów, skóry, osteoporozy, nadciśnienia tętniczego oraz chorób kobiecych. Zadaniem magnetoterapii jest usprawnianie tkanek. Wykorzystuje do tego statyczne pola magnetyczne oraz pola o skrajnie różnej częstotliwości. Magnetoterapia uznawana jest za formę medycyny niekonwencjonalnej.
W czym może pomóc magnetoterapia?
Magnetoterapia przede wszystkim ma na celu poprawę stanu zdrowia: zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Magnetoterapia zwiększa siły witalne, tym samym zapobiegając zachorowaniom na różnego rodzaju choroby cywilizacyjne, na przykład na depresję. Metoda ta często jest również stosowana w procesach detoksykacji organizmu. Ponadto magnetoterapia poprawia ruchomość stawów, stabilizuje ciśnienie tętnicze, sprzyja procesom leczenia ran, a także łagodzi ból.
Magnetoterapia na każdego człowieka działa jednak inaczej, stąd tez trudno określić, kiedy mogą pojawić się jej pierwsze efekty. U niektórych występują one po zaledwie kilku dniach od momentu rozpoczęcia terapii, inni zaś muszą na nie czekać nawet przez kilka tygodni. Nie bez znaczenia jest tutaj systematyczność. Najlepiej, gdy kuracja trwa 2-3 miesiące, a przerwy między kolejnymi zabiegami nie są dłuższe niż kilka dni i w miarę możliwości regularne. Jeżeli jednak poddajemy się magnetoterapii w calach relaksacyjnych, to terapia powinna być stosowana raz lub nawet dwa razy dziennie. W przypadku, gdy jest to forma leczenia bólu lub choroby, to sesje powinny odbywać się według ściśle określonego przez lekarza planu.
Jak działa terapia?
Magnetoterapia jest leczeniem całkowicie nieinwazyjnym, oficjalnie uznanym przez Światowa Organizację Zdrowia za bezpieczne. Oznacza to, że w żaden sposób nie obciąża organizmu oraz nie powoduje szkodliwych powikłań. Magnetoterapia to źródło żywej, naturalnej energii, która nie tylko jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale również pobudza regenerację wszelkich uszkodzeń. Terapia uaktywnia również systemy obronne organizmu. Kolejnym pozytywnym aspektem tej metody leczenia jest również fakt, iż magnetoterapia nie jest w żadnym stopniu uzależniająca.
Magnetoterapia staje się coraz popularniejszą formą leczenia, dzięki czemu znajduje się w zasięgu finansowym każdej osoby.
Jak wygląda zabieg?
Zabiegi magnetoterapii nie wymagają od pacjenta szczególnego przygotowania, jednak na czas ich trwania musi on pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów, a także zadbać o wyłączenie telefonu komórkowego. Leczenie polega zaś na tym, że chora cześć ciała zostaje umieszczona w specjalnej obręczy. Zabieg trwa od 10 do 30 minut. Magnetoterapia może być wykonana przez ubrania oraz przez gips.
Gdzie można poddać się magnetoterapii?
Magnetoterapia może być wykonywana w szpitalach, sanatoriach, uzdrowiskach, przychodniach leczniczych, gabinetach rehabilitacyjnych. Jeśli posiadamy specjalne aplikatory, to zabiegom możemy poddawać się również w swoim własnym domu.