Miejsce dla kobiet

Jaki rower w góry
Doradzamy

Przegląd rowerów górskich – kup swój pierwszy na wiosnę

Rowery można podzielić na kilka grup znacząco różniących się od siebie. Są zróżnicowane pod względem budowy oraz terenu, po jakim można się nimi poruszać. Dla przykładu rower miejski nadaje się wyłącznie do poruszania się po ulicach miasta. Nie rozwijamy na nim zbyt dużych prędkości.

Każda grupa ma swoje charakterystyczne cechy. Dzięki nim łatwo rozpoznać na przykład rower górski. Same jednoślady górskie dzielą się na kilka podgrup.

Podział rowerów górskich

Rowery górskie są naprawdę zróżnicowane, dzięki czemu wiele osób może znaleźć coś wyjątkowego na ciekawy górski odcinek czy tereny przełajowe. Przyjrzyjmy się standardowemu podziałowi rowerów MTB:

  • Rowery ATB będą odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają z rowerami. Nie są zbyt drogie ale mimo to są czasem amortyzowane – niestety tylko na przednim widelcu.
  • Rowery XC  – nieco lepsze rozwiązanie. Rowery XC sprawdzą się w bardziej zaawansowanych trasach. Posiadają przyzwoitą amortyzację przedniego widelca, co jest przydatne na dziurawych trasach.
  • Rowery downhillowe – tego rodzaju rowery górskie są świetne do zjazdów. W Polsce świetnie się sprawdzą np. na świeradowskim SinglTreku. Downhillowe rowery mają wytrzymałą ramę i świetne wyposażenie w postaci części.
  • FREERIDE są nieco podobne do rowerów przeznaczonych do downhillu. Dobrze sprawdzą się jednak podczas podjazdów Amortyzatory o skoku 17cm świetnie zabezpieczają przed dyskomfortem ridera.
  • Rowery ENDURO – bardzo uniwersalny rower. Dobry do zjazdu i podjazdu. Doskonale jeżdżą po górach, skałach, dziurach.
  • TRAIL, ALL MOUNTAIN – są lekkimi rowerami, które przeznaczone są do zróżnicowanych tras.

MTB All Mountain

 

Podstawowe elementy

Prawdziwy rower górski składa się z kilku charakterystycznych elementów. Posiada ramę, której kształt wymaga przybrania pochylonej pozycji ciała. Produkowana jest najczęściej ze stali lub aluminium. Pierwszy rodzaj ram dzieli się na modele gdzie użyto stali hi-ten, która jest wytrzymała i dość ciężka. Drugi odmiana materiału to Cro-mo, o mniejszej wadze, zbliżonej do aluminium.

Obecnie najpopularniejszym materiałem do produkcji ram jest aluminium. Otrzymuje się z niego bardzo wytrzymałe i lekkie elementy.

Kolejny charakterystyczny składnik roweru górskiego to koła. Najczęściej występują w rozmiarze 26 cali. Posiadają szerokie opony z terenowym bieżnikiem.

Następne na liście są amortyzatory, umieszczone w miejscu przedniego widelca. Można też trafić na odmiany z amortyzowanym przodem i tyłem lub tylko tyłem.

Rower górski posiada też charakterystyczne przerzutki, najczęściej są to kasety dziesięciorzędowe i trzy zębatki z przodu.

Szeroki wybór

Wśród wielu rodzajów, rowery górskie zajmują ugruntowaną pozycję. Są bardzo popularne, co przekłada się na dużą sprzedaż. Są też grupą, która charakteryzuje się największą różnorodnością. Możemy znaleźć sprzęt do jazdy rekreacyjnej, ale też wiele wyspecjalizowanych modeli. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla Pań w tym sezonie polecam górskie rowery marki Kross, które do nabycia są w sklepie PM Bike: https://www.pmbike.pl/rowery-mtb-damskie-26. Szczególnie warto zerknąć na nowość tego sezonu – Lea F3.