Miejsce dla kobiet

witaminy dla psa senior na wzmocnienie
Doradzamy

Jakie witaminy zamówić dla starego psa?

Psy w podeszłym wieku powinny otrzymywać niezbędne do życia składniki. Trzeba pamiętać o tym, że dla zachowania odpowiedniej kondycji fizycznej psi seniorzy mogą potrzebować dodatkowej suplementacji, gdyż starszy organizm nie funkcjonuje już tak sprawnie. Wybór odpowiedniej karmy i suplementów gwarantuje zdrowie czworonoga, ponieważ zła dieta może powodować choroby i inne dolegliwości starszego psa. 

Preparaty witaminowe dla starzejącego się psa

Długość życia psów jest uzależniona między innymi od rasy oraz ich wielkości. Przedstawiciele ras mniejszych żyją z reguły dłużej, natomiast większe psy zdecydowanie krócej, z reguły nie więcej niż dziesięć lat. Pierwsze oznaki starzenia związane są najczęściej z obniżeniem aktywności fizycznej, dlatego często pojawia się wtedy nadwaga. Narządy wewnętrzne nie pracują już tak sprawnie. Pojawiają się problemy z układem mięśniowo – szkieletowym, pokarmowym oraz ze skórą. „Bez względu jednak na to, jak podzielimy podeszły wiek psa, bez wątpienia najważniejszą zmianą, jaka zachodzi w tym okresie jego życia, jest spadek tempa metabolizmu.” Wraz z upływem lat organizm czworonoga wymaga wsparcia w postaci nie tylko odpowiedniej karmy, która pokryje jego zapotrzebowanie pokarmowe, ale również suplementów, zawierających składniki dobrane indywidualnie dla psa ze względu na zaburzenia konkretnych narządów lub układów. Rynek tego rodzaju produktów oferuje wiele preparatów witaminowo – mineralnych, umożliwiających zachowanie czworonoga w jak najlepszej kondycji do późnego okresu życia. 

preparaty witaminowe dla psa senior

Jak łagodzić problemy układem mięśniowo – szkieletowym?

Problemy psa seniora z układem mięśniowo – szkieletowym łagodzimy glukozaminą i siarczanem chondroityny oraz kwasami tłuszczowymi EPA/DHA. Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, na którą zapadają często psi seniorzy po przyjmowaniu tych składników pokarmowych są zdecydowanie mniej dotkliwe. Składniki diety takie jak: polifenole, hydrolizowany kolagen, a także ekstrakt z kurkumy korzystnie wpływają na układ szkieletowy.  Prawidłowa dieta oraz suplementacja odgrywa kluczową rolę w ograniczeniu dolegliwości związanych z przewlekłą chorobą psich seniorów

Jak pozbyć się nadwagi u starszego psa?

Problemem starszych czworonogów wynikającym z mniejszej aktywności fizycznej jest otyłość. W celu utrzymania odpowiedniej wagi warto stosować w diecie karnitynę, ułatwiającą odchudzanie. Niezbędne są także z powodu zwolnionego metabolizmu witaminy z grupy B, przede wszystkim B1 i B2, poprawiające również kondycję czworonoga. 

Jak poprawić jakość skóry psa seniora?

Stan skóry psa wraz z wiekiem coraz bardziej się pogarsza. Wynika to z utraty jej elastyczności, zaniku mieszków włosowych i hiperkeratozy, czyli nadmiernego rogowacenia naskórka. Sposobem na poprawę jej stanu jest podawanie psu cynku oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych pod postacią preparatów zawierających olej z wiesiołka lub ogórecznika. Chronią one skórę przed nadmiernym wysuszeniem, ograniczając wyparowywanie wody i poprawiając jej elastyczność. Korzystnie na stan skóry, szczególnie w przypadku zaburzeń łojotokowych, wpływa podawanie biotyny. 

suplementy diety dla psa senior

Wspomaganie czworonoga z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi z odpowiednimi preparatami

Starsze psy często zmagają się z zaburzeniami trawienia i wchłaniania pokarmów, biegunkami i zaparciami z powodu nieprawidłowej mikroflory. Należy przy takich dolegliwościach stosować wysokostrawną dietę, a także karmy o wyższej zawartości włókna pokarmowego. Warto również podawać pupilowi probiotyki i prebiotyki z żywymi bakteriami, szczególnie Enterococcus faecium oraz Lactobacillus czy Bifidobacterium.

Uzębienie  psa – czy są jakieś specjalistyczne witaminy dla psa?

U starszych psów częstym problemem jest kamień nazębny, choroby przyzębia oraz ubytki w uzębieniu, dlatego należy zmienić konsystencję podawanych pokarmów. Warto podawać w związku z tym suplementy zawierające polifosforany lub jony cynku w celu ochrony zębów przed odkładaniem się płytki lub kamienia nazębnego.

Gdzie można kupić suplementy diety dla starszego psa?

W Polsce istnieją firmy weterynaryjne produkujące szczepionki, antybiotyki,  preparaty wapniowe,  sulfonamidy, wyroby medyczne do diagnostyki, leki przeciwpasożytnicze, preparaty mineralno – witaminowe, mieszanki dietetyczne  oraz  wiele innych specjalistycznych grup leków przeznaczonych dla różnych gatunków zwierząt, w tym również dla starszych psów. Najlepszym miejscem do zakupu tego typu preparatów są strony internetowe tego typu firm z bogatą ofertą produktów

Stosowanie witamin na wzmocnienie dla psów starzejących się jest koniecznością w celu utrzymania go w jak najlepszej kondycji fizycznej.